Bölgeyi İnanç Turizmine Açıyoruz

Başsoy: Terzibaba ve Pir-i Sami Hazretleri’nin Türbelerinin Bulunduğu Bölgeyi İnanç Turizmine Açıyoruz.

Bölgeyi İnanç Turizmine Açıyoruz
 Erzincan Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde şehrimizin manevi mimarlarından olan Terzibaba Hz. ile Pir-i Sami Hz. türbelerinin bulunduğu bölge inanç turizmine uygun hale getiriliyor.
Yurt içi ve yurt dışından birçok vatandaşımızın ziyaret ettiği bu alana, bölgede eksikliği hissedilen bir cami inşa ediliyor. Erzincan Belediyesinin tahsis ettiği arsaya Erzincan Belediyesinin tahsis ettiği arsa üzerine Terzibaba Mezarlığını Koruma ve Geliştirme Derneği tarafından Selçuklu Mimarisi tarzında ve kesme taş kullanılarak yapılması planlanan cami bu sene sonunda hizmete açılacak.

10 Mart 2016 Perşembe günü temel hazırlıklarının gerçekleştirildiği bölgeyi, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan İl Müftüsü Yavuz Karabayır, Belediye Başkan Yardımcıları ve Terzibaba Mezarlığını Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı ile yönetim kurulu üyeleri ziyaret ettiler.

Burada bir açıklama yapan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy “Terzibaba ve Pir-i Sami Hazretleri’nin türbelerinin bulunduğu bu bölgeyi İnanç Yolu olarak planlıyoruz. Birçok hemşehrimizin ziyaret ettiği bu mekâna kesme taştan Selçuklu mimarisini kullanarak 200 m2 lik bir alana bir cami inşa ediyoruz. Bölgedeki hayvan barınağı ve kesimevini de bu alandan taşıyacağız. Böylelikle bu bölge inanç turizmi adına prestijli bir hale kavuşmuş olacak.” dedi.

Daha sonra Erzincan İl Müftüsü Yavuz Karabayır’ın ettiği duaların ardından Pir-i Sami Hz. Türbe Cami temel atma hazırlıklarına başlandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER