banner345

EÜ’de Türkoloji araştırmaları anlatıldı

Erzincan Üniversitesi (E.Ü.) Eğitim Fakültesi Başöğretmen Salonunda Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kaçalin tarafından ‘Türkoloji Araştırmalarında Yöntem’ konulu konferans düzenlendi.

EÜ’de Türkoloji araştırmaları anlatıldı

 Erzincan Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmalar dahilin Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı(KUDAKA) Teknik Destek Programı kapsamında, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kaçalin tarafından ‘Türkoloji Araştırmalarında Yöntem’ konulu konferans E.Ü. Eğitim Fakültesi Başöğretmen Salonunda düzenlendi.

KUDAKA ve Erzincan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi tarafından organize edilen ‘Türkoloji Araştırmalarında Yöntem’ konulu konferansa, Vali Yardımcısı Tülay Baydar Bilgihan, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Şireci, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, davetliler ve öğrenciler katıldı. Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kaçalin’in özgeçmişinin okunmasının ardından, konferansa geçildi.  Konferansına, Türkçe’de yapılan yazılım hatalarını örnekler sunan Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, adres tarifinden, yıl, gün ve ay yazımına kadar birçok yanlış ifadeler kullanıldığını vurguladı. Prof. Dr. Kaçalin, “Biz günümüzde tarih belirttiğimizde 17 Şubat 2011 olarak belirtiyoruz. Ama bunun geçmişe dönük olarak ifadesi şu şekildir: 2011 yılının Şubat ayının 17’si olarak veriliyordu ve doğrusuda budur. Bu tarz ifadeler adreslerde de aynı şekilde kullanılıyor. Bunun örnekleri arşivlerde mevcuttur.”dedi. Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kaçalin’e konferans sonunda, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu tarafından plaket ve çiçek takdim edildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER