banner370

'Cayma hakkı' tanımayan firmalara ceza

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, kapıdan satışlarda kanuna aykırı işlem yaptığı belirlenen firmalara 133 bin 824 lira idari para cezası verildiğini bildirdi.

'Cayma hakkı' tanımayan firmalara ceza

ANKARA (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüketicilerden son dönemde gelen iş yeri dışındaki satışlara ilişkin şikayetleri değerlendirdi.

Bu satışlarda cayma hakkını kullanamayacaklarına ilişkin tüketicilerin yanlış bilgilendirildiği yönünde kendilerine şikayetler ulaştığını belirten Tüfenkci, birçok kişinin istemedikleri ürünlerin bedellerini icra yolu da dahil olmak üzere ödemek zorunda bırakıldığını söyledi.

"Cayma hakları 14 günlük sürenin bitişinden itibaren bir yıldır"

Tüfenkci, tüketicilerin kapıdan satışlarda 14 güne kadar cayma hakkı bulunduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:

"Mağduriyet yaşanmaması için cayma hakkına ilişkin bildirimlerin satıcı ve sağlayıcılarca kısa mesaj, elektronik posta gibi ispatı sağlanabilecek yollarla yapılması gerekiyor. Yönetmelik uyarınca, satıcı ve sağlayıcıların tüketicileri bu hak konusunda bilgilendirmemesi durumunda, cayma hakkının 14 günlük sürenin bitişinden itibaren bir yıl olduğu unutulmamalı."

"Bin 795 şikayet başvurusu yapıldı"

Yazılı sözleşme yapılmadıkça tüketicinin herhangi bir yükümlülük altında bulunmadığını vurgulayan Tüfenkci, satıcı veya sağlayıcıların sözleşme tarihiyle "Sözleşmenin bir örneğini elden teslim aldım." ve cayma hakkı tanıyan sözleşmeler için "14 gün içinde cayma hakkımın olduğu konusunda bilgilendirildim." ifadelerini kendi el yazısıyla tüketiciden sağlamak zorunda olduğunu bildirdi.

İş yeri dışında kurulan sözleşmelere ilişkin 2016-2017 yıllarında bin 795 şikayet başvurusu yapıldığı bilgisini veren Tüfenkci, denetimler sonucu kanuna aykırı işlem yapan firmalara 133 bin 824 lira idari para cezası uygulandığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER