banner377

Dicle EDAŞ denetiminde 228 aboneden 202'sinde kaçak kullanım belirlendi

İSTANBUL (AA) - Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (Dicle EDAŞ) yetkililerince, Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı Çarıklı beldesinde yapılan denetimde 228 abonenin 202'sinde kaçak elektrik kullanıldığı belirlenirken, kaçak kullanımların...

Dicle EDAŞ denetiminde 228 aboneden 202'sinde kaçak kullanım belirlendi

İSTANBUL (AA) - Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (Dicle EDAŞ) yetkililerince, Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı Çarıklı beldesinde yapılan denetimde 228 abonenin 202'sinde kaçak elektrik kullanıldığı belirlenirken, kaçak kullanımların iptali sonrasında trafodaki yükün yüzde 70 azaldığı belirtildi.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, kış mevsimine girilirken elektrikle ısınmanın artması ve kayıt dışı kullanıma yönelik ihbarların çoğalması üzerine, Dicle EDAŞ yetkililerince Diyarbakır il merkezine 22 kilometre mesafede bulunan Çarıklı beldesinde denetim başlatıldığı kaydedildi.

Açıklamada, polis ekiplerinin güvenlik önlemi almasının ardından gerçekleştirilen kaçak denetimi gün boyu devam ederken, beldedeki 228 abonenin 202'sinde kaçak elektrik kullanıldığının belirlendiği vurgulandı.

Ayrıca beldede 12 abonenin de sayacına kaçak kullanım şüphesiyle el konulduğu aktarılan açıklamada, bölgedeki kaçak kullanımların "harici hat", "köprü" ve "mandal düşürme" gibi çeşitli yöntemlerle yapıldığı belirlenerek, abonelerle ilgili yasal işlem başlatıldığı bilgisi paylaşıldı.

Söz konusu sayaçların ise incelenmek üzere Diyarbakır Valiliği Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne teslim edildiği bildirildi.

Açıklamada, kaçak denetiminden bir süre önce Çarıklı’da ‘’elektrik yetersiz, sürekli kesiliyor’’ gerekçesi ile bir gurup tarafından yol kesme eylemi yapıldığı ve trafoların ihtiyacı karşılamadığının savunulduğu da hatırlatıldı.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER