banner370

ETSO 2011’i dolu geçirdi

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO), 2011 yılını dolu dolu geçirdi. Bir çok yeni projeye imza atan ETSO, Erzincan’ın kalkınmasına yönelik önemli adımlar attı.

ETSO 2011’i dolu geçirdi

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Aydın Yalvaç, 2011 yılını değerlendirdi. ETSO’nun faaliyetlerini ele alan Başkan Yalvaç, 2012 yılından ümitli olduklarını söyledi. Erzincan’ın ekonomik ve sosyal alanda kalkınmasına yönelik olarak odanın faaliyetlerini sıralayan Başkan Yalvaç, ilk olarak Erzincan’da bitme noktasına gelen bakırı canlandırmak için proje yaptıklarını söyledi. Erzincan Bakır El Sanatlarının Modern Çağda Yolculuğu projesi ile kültürümüzde önemli bir yere sahip, olduğunu söyleyen Yalvaç “Anadolu topraklarında doğmuş fakat unutulmaya yüz tutmuş Erzincan'ın coğrafî işaret tescilli ürünü olan Erzincan Bakın İmalat ve El İşlemeciliği sanatının yaşatılması, gelecek nesillere aktarılması ve ticari olarak işler hale getirilmesi, bu sayede de sektörün iç ve dış piyasalarda canlandırılması, işsiz gençlere yeni iş sahalarının açılması, istihdamın artırılması amaçlanmaktadır. Proje kapsamında işi ve herhangi bir mesleği olmayan İŞ-KUR'a kayıtlı 30 işsize 6 ay sürecek Erzincan Bakır El İşlemeciliği kursu devam ediyor” dedi. 
Yalvaç; “Odamız, yaklaşık 2 yıldır süregelen çalışmaların sonucunda Akreditasyon Belgesi almaya hak kazandı. Bu belge, ISO 9000 ve üzerindeki uluslar arası standartları içeren bir belge niteliği taşımakta ve Türkiye'deki 378 oda ve borsadan sadece 85 oda ve borsada bulunmaktadır. Bu belge, odamızın daha verimli ve daha etkin hizmet üretmeye devam edeceğin taahhüdü olmaktadır. Akreditasyon; “Bir kuruluşun, belli kriterlere göre çalıştığının, bağımsız ve tarafsız bir kuruluş tarafından onaylanması ve düzenli aralıklarla denetlenmesidir” diye konuştu.
Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın teknik destek programına sunduğumuz Girişimcilik projesi kabul edildiğini söyleyen Yalvaç; “Bu kapsamda mevcut işini geliştirmek ve rekabet gücünü artırmak isteyen, yeni arayışlar içinde olan, yeni atılımlar yapmak isteyen, cazip görünen iş fırsatlarını değerlendirip yeni pazarlara girmeyi hedefleyen KOBİ'lere ve girişimcilere rehber olabilmek amaçlanmıştır. Program, kapsamı ve düzeyi itibari ile kolaylıkla anlaşılır ve KOBİ'ler düzeyinde adım adım uygulanabilir özelliktedir. Program, aynı zamanda katılımcıların küresel pazarda rekabet edecek sürdürülebilir iş fırsatlarını belirlemeleri ve geliştirmeleri için gerekli bilgi ve yetkinliği kazandıracak şekilde tasarlanmıştır” dedi
Başkan Yalvaç; "Erzincan Sanayi Envanteri ve Stratejisi" projesinin kapanış toplantısı yapıldı. Proje Koordinatörü Şükrü Şat tarafından proje ile ilgili yapılan çalışmalar, nelerin amaçlandığı ve nelere ulaşıldığı konusunda slayt gösterisi halinde sunuldu. Erzincan Sanayi Envanteri ve Stratejisi Projesi KUDAKA'nın 2010 yılı doğrudan faaliyet desteği programı kapsamında hayata geçirilmiş, yerel ve ekonomik araştırma projesidir. Projemizin yüzde yüz finansı KUDAKA tarafından verilmiştir. Projenin amacı Erzincan'ın yatırım alanı olarak cazibe alanı haline getirilmesi için uygulanacak planlama, araştırma ve stratejilerin belirlenmesidir. Temel amacımız Erzincan'ı yatırım alanında cazibe alanı haline getirmektir” dedi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER