banner360

Kudaka, 2016 yılı proje teklif çağrısını ilan etti

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Erzurum-Erzincan-Bayburt illerini kapsayan 2016 yılı mali destek programı tanıtım toplantısı yapıldı

Kudaka, 2016 yılı proje teklif çağrısını ilan etti
 Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) nın 2016 yılı mali destek programları başladı. Erzurum, Erzincan ve Bayburt illerinden oluşan TRA1 Düzey 2 Bölgesinde faaliyet gösteren kâr amacı gütmeyen paydaşlara yönelik olarak hazırlanmış olan Tarımsal Üretim Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programının toplam bütçesi 3.500.000 TL, kâr amacı güden kuruluşlara yönelik olarak hazırlanan Üretimin Geliştirilmesi Mali Destek Programının toplam kaynak tutarı ise 6.500.000 TL dir. Ajans, toplamda 10.000.000 TL lik destek bütçesini TRA1 Düzey 2 Bölgesinin (Erzurum-Erzincan-Bayburt) sosyo-ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacak nitelikli projelere hibe olarak kullandıracak.


Erzincan Belediyesi çok amaçlı toplantı salonunda düzenlenen toplantı ile KUDAKA tarafından bilgilendirme yapıldı. Düzenlenen bilgilendirme toplantısına Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Üzümlü Belediye Başkanı Ahmet Sazlı, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sırrı Yılmaz ve işletme sahipleri ile davetliler katıldı.


Düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan KUDAKA Genel Sekreter Vekili Mehmet Ali Çakal; "Kuzey Doğu Kalkınma ajansı olarak 2016 yılı Mali Destek Programı ile beraber 6. Mail Destek Programımıza çıkmış bulunuyoruz. 2016 yılı mali destek programının hayırlar getirmesini dilerim. Ajansımız Erzurum, Erzincan, Bayburt illerinin bulunduğu bölgede, bölgenin kalkınmasından etkin rol oynayan öncü ve Türkiye'nin modern kurumlarından biri olma yolunda çıktığımız yolda bölgemizde ki illerin kalkınmasını sağlamak üzere sosyal seviyeyi ve innovasyonu harekete geçirerek yerel potansiyeli harekete geçirmeyi hedefliyoruz" dedi.


Daha sonra bir konuşma yapan Erzincan Valisi Süleyman Kahraman; " Erzurum, Erzincan ve Bayburt illeri, coğrafi avantajları nedeniyle önemli bir yere sahiptir. Bu maksatla bölgenin planlı ve sürdürülebilir biçimde kalkınması büyük önem arz etmektedir. KUDAKA gibi kalkınma ajansları, dinamik yapısıyla yerel aktörlerin potansiyelini sergileyebileceği uygun ortamlar oluşturması bakımından büyük önem arz etmektedir. Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı, düzenlediği tanıtım ve işbirliği faaliyetleri, uyguladığı mali ve teknik destek programları ile bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarının azaltılması için gayret göstermektedir. Bu toplantımızın konusu, kamuoyu tarafından en çok bilinen ve dikkat çeken Proje Teklif Çağrısı ilanıdır. 2010 yılından itibaren mali ve teknik destekler kapsamında bölgeye yaklaşık 70 milyon TL hibe desteği sağlanmış; eşfinansman ile birlikte projeler aracılığıyla bölgede yaklaşık 130 milyon TL’lik ekonomik hareketlilik oluşmuştur. 2016 yılında proje teklif çağrısı yöntemiyle Bölgeye 10 milyon TL mali destek sağlanacaktır. Bu yıl destekler bölgenin önemli gelişme ekseni olarak görülen tarımsal altyapının iyileştirilmesi ve üretilen hammaddenin katma değerli ürün haline getirilmesi odaklıdır.


Teklif çağrısı bütçesinin 3,5 milyon TL’si, canlı hayvan pazarlarının ve hayvan kesimhanelerinin kurulması, doğal, yerel ve organik ürün pazarlarının, halk pazarlarının kurulması öncelikleri ile kâr amacı gütmeyen kurum kuruluşlara yönelik olacaktır. Geriye kalan 6,5 milyon TL ise küçük ve mikro işletmeler gibi kâr amacı güden kuruluşların hizmetine sunulacaktır. 2010 yılından bu yana Erzincan ilimizden toplam 636 proje başvurusu gerçekleştirilmiş ve 192 proje başarılı bulunarak teknik ve mali desteklerden yararlanmıştır. Bu da projelerin yaklaşık %30’unun desteklendiği anlamına gelmektedir. Ajanstan destek alan projelerin yaklaşık % 30’u Erzincan’dan sunulmuştur. Tüm bu projeler kanalıyla Erzincan’a yaklaşık 24 milyon TL destek aktarılmıştır. Ekonomik potansiyelimiz göz önüne alındığında mevcut Proje Teklif Çağrısı, içeriği itibariyle ilimiz için önemli bir fırsattır.


Bu nedenle ilgili tüm kurum ve kuruluşların bu teklif çağrısına proje sunmak için çalışması gerekmektedir. Bu çalışmaları yaparken; Ajansımızdan azami ölçüde yararlanmalıyız. Gerek bilgilendirme toplantıları gerekse proje yazma eğitimlerine katılım önem arz etmektedir. İlimizin başarı oranını artırmak, mali desteklerden azami seviyede faydalanmak üzere mutlaka Ajans uzmanlarımızdan ve Ajansımızda kurulan yardım masalarından faydalanmalıyız.


Proje fikri olan tüm Erzincanlıların Yatırım Destek Ofisimizdeki uzmanlarımızdan bilgi almaları yararlı olacaktır. Devletin maddi imkânlarını insana ve onun değerlerinin emrine vermesi, geleceğin Türkiye’sinin gerçekçi ve umutlu bir temele oturacağının göstergesidir. KUDAKA’nın Erzincan insanının yaşamına ve değerlerine sunduğu bu katkıyı verimli ve etkili kullanmak için bizlere önemli görevler düşüyor. Bu vesileyle yeni umutlarla karşıladığımız 2016 yılının başarılı ve verimli geçmesini temenni ediyorum. Siz değerli katılımcılara çalışmalarınızda başarılar diliyor, sizleri saygıyla muhabbetle selamlıyorum" dedi.


KUDAKA, 2016 YILI PROJE TEKLİF ÇAĞRISI’NI İLAN ETTİ


Çağrı kapsamında iki ayrı mali destek programı düzenlenmekte. Bunlardan biri Erzurum, Erzincan ve Bayburt illerinden oluşan TRA1 Düzey 2 Bölgesi’nde faaliyet gösteren kâr amacı gütmeyen paydaşlara yönelik olarak hazırlanmış olan “Tarımsal Üretim Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı”, diğeri ise aynı bölgede faaliyet gösteren kar amacı güden kuruluşlara yönelik olarak hazırlanan “Üretimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı”dır.


Tarımsal Üretim Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı’nın toplam bütçesi 3.5000.000 TL; Üretimin Geliştirilmesi Mali Destek Programının toplam kaynak tutarı Erzurum için 3.000.000 TL, Erzincan için 2.000.000 TL, Bayburt için 1.500.000 TL olmak üzere toplam 6.000.000 TL’dir.


Ajans, söz konusu destek bütçesini TRA1 Düzey 2 Bölgesinin (Erzurum-Erzincan-Bayburt) sosyo-ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacak nitelikli projelere hibe olarak kullandıracaktır.


Programlar kapsamında kar amacı gütmeyen kurumların faydalanabileceği asgari destek miktarı 187.500 TL, azami destek oranı ise 875.000 TL iken kar amacı güden kuruluşlar için asgari destek oranı 20.000 TL, azami destek oranı 500.000 TL’dir.Son başvuru tarihi 25 Şubat 2016Saat 23:50 olarak belirlenen programlara başvuru yapmak isteyenlerin söz konusu gün ve saate kadar projelerini Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) üzerinden hazırlamış ve tamamlamış olmaları gerekmektedir.“Tarımsal Üretim Altyapısının Geliştirilmesi” ve “Üretimin Geliştirilmesi” Mali Destek Programlarının başvuru rehberlerine ve gerekli diğer dokümanlara www.kudaka.org.tr/pyb adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER