TOKİ Dairelerini Kiraya Verenler Yandı ! Evler Geri Alınıyor

Toki Evleri kiraya verilebilir mi merak konusu. İşte Toki Evleri kiraya verilebilir mi sorusunun yanıtı…

TOKİ Dairelerini Kiraya Verenler Yandı ! Evler Geri Alınıyor

Gelir düzeyi düşük olan vatandaşların ev sahibi olabilmeleri için yapılan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılan evler, sahiplerine verildikten sonra ya kiraya veriliyor ya da satılıyor. Durumu fark eden yetkililer ise evini kiraya verenlerden geri almaya başladı.

TOKİ’ye başvuran kişilerin üzerine kayıtlı herhangi bir ev ya da arsa olmaması başta olmak üzere birçok şart arayan TOKİ, şartları yerinde olan vatandaşların başvurularını alıyor ve kura çekimi ile isimleri çıkan vatandaşlara teslim ediyor.

İsimleri çıkan birçok vatandaş ise evlerini teslim aldıktan sonra dairelerini kiraya veriyor ya da satışa çıkarıyor. Erzincan'da birçok TOKİ sahibinin de, evlerini kiraya ya da satışa çıkardıkları iddia ediliyor.


TOKİ resmi sitesinde de yer alan konu ile ilgili, alt gelir projelerinde satın alınan konutlar kiraya verilebilir mi? sorusuna karşılık verilen cevap şu şekilde;


“Alt gelir grubu projelerinde sözleşme imzalanan konutlarda borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranmakta olup, alıcının kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilmektedir.”

Bu durumun bir örneği geçtiğimiz günlerde Trabzon ilinde yaşandı. Trabzon'da, TOKİ 111 evi geri alma kararı verdi. Trabzon’un Akçaabat ilçesi Yıldız Semtinde bulunan TOKİ sitelerinde 111 hak sahibinin evlerden dışarı çıkarmak için işlem başlattığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre; TOKİ, bu ev sahiplerini başka amaçlı evleri kullandığı öğrenildi.


Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) arasında imzalanan Protokol ile uygulamaya konulan “Sosyal Konut Projesi” kapsamında 396 Konutun yapıldığı Trabzon’un Akçaabat İlçesi Yıldızlı Mahallesi’nde, gayrimenkul satış sözleşmesi imzalanarak konutların hak sahiplerine teslim edildi. Ancak, vakıf tarafından yazılı uyarı yapılmasına rağmen teslim tarihinden bu güne kadar birçok hak sahibinin konutunda ikamet etmediği, konutunu kiraya verdiği, kendi aralarında yapılan adi sözleşmeler ile konutlarını sattıkları belirlendi.  Bu nedenle de Gayrimenkul satış sözleşmesinin 8.1 maddesi gereğince sözleşmeleri tek taraflı olarak feshedilerek konutların tahliye işlemine başlandı.


Aynı durumun Erzincan'da yaşandığı iddia ediliyor. Tespit edilmesinin hiç de zor olmadığını belirten vatandaşlar bu durumun, emlakçılar da olsun, mahalle aralarındaki esnafların camlarında yazılı olsun kiraya verilen birçok TOKİ evleri bulunduğu söyledi. Evini kiraya verecek kadar durumu iyi olanların neden TOKİ’ye başvurduğuna dair tepki gösteren vatandaşlar, bu kişiler için de yasal sürecin ne zaman başlayacağını merakla beklediklerini ifade ettiler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER