banner377

19 Eylül Gaziler Günü Erzincan’da düzenlenen resmi törenle kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü dolayısı ile Erzincan Belediyesi Önünde ki Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni düzenlendi.

19 Eylül Gaziler Günü Erzincan’da düzenlenen resmi törenle kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü dolayısı ile Erzincan Belediyesi Önünde ki Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni düzenlendi. Düzenlenen törene Erzincan Valisi Ali Arslantaş, AK Parti Erzincan Milletvekilleri Sebahattin Karakelle ve Serkan Bayram, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Özoğlu, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy bazı kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, Muharip Gaziler, şehit aileleri ve öğrenciler katıldı. Erzincan Valiliği, 3. Ordu Komutanlığı, Erzincan Belediyesi ve Muharip Gaziler Derneği Erzincan Şubesinin çelenklerin sunumu yapıldı. Ardından saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Muharip Gaziler Derneği Erzincan Şube Başkanı Sabri Taş günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı. Taş; “19 Eylül Gaziler Günü, Türk kahramanlığının, En Büyük Gazi M. Kemal Atatürk’ün  şahsında taçlandığı bir gündür.

19 Eylül Gaziler Günü, bu toprakların vatan olmasında ve bekası uğrunda canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlandığı ve anıldığı bir gündür.

Türk’ün Anadolu’daki 1000 yıllık varlığını sona erdirmek isteyen emperyalist güçler 1. Dünya Savaşı sonunda ülkemizi işgal ettiler. Vatanımızı parçalamayı amaçlayan SEVR Anlaşması’nı milletimize zorla kabul ettirmek üzere Yunan ordusunu Anadolu’ya sürdüler. Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış, esarete alışık olmayan asil Türk milletinin bu işgale dur diyeceği şüphesizdi. Başkomutan M. Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türk ordusu Yunan ordusunu Polatlı yakınlarında Sakarya’da 22 gün 22 gece süren, dünyanın en uzun  ve en kanlı meydan muharebesiyle yenerek, bozguna uğrattı. Sakarya meydan Muharebesi, 200 yıldır Avrupa’dan geri çekilen Türk ordusunun son savunma savaşı olmuştur ve Kurtuluş Savaşının seyrini değiştirmiştir. TBMM. 19 Eylül 1921 tarihinde Başkomutan M. Kemal Atatürk’e Türk Milleti adına “Gazilik” unvanı ile “Mareşallık” rütbesi tevcih etmiştir.

19 Eylül, Kurtuluş savaşında, Kore’de, Kıbrıs’ta savaşan Muharip Gaziler ile Türkiye Cumhuriyetinin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainleri terör örgütlerine karşı kahramanca  mücadele eden asker, polis, güvenlik korucuları ve 15 Temmuz hain darbe girişiminde vücutlarını siper eden tüm Malul Gazilerin şeref günüdür. Kahraman Gaziler, “GAZİLER GÜNÜNÜZ” kutlu olsun. Sizler, en büyük Gazi M. Kemal Atatürk’ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Sizler, Şehitlerimizle birlikte Cumhuriyetimizin  teminatı ve temel taşlarısınız. Sizler kutsal vatan görevinizi hakkıyla yerine getirip, vatanın, milletin bayrağın ve istiklalin ne denli paha biçilmez değerler olduğunu ve bu değerler için nelerin göze alınabileceğini gösterdiniz. Bayrağımız, Vatanımızın üzerinde özgürce dalgalanıyorsa, sizin emsalsiz fedakarlıkların sayesindedir. Ülkemizde Şehit ve Gazi’si olmayan aile yok gibidir. Gururla taşıdığımız Gazi unvanı, Ata’mızdan biz Gazilere intikal eden en büyük mirastır.

Kore ve Kıbrıs’ta savaşarak Gazi olanların sayısı 59.000 dir. Bu gün hayatta olanların sayısı ise 29.000 civarında olup, Kore Gazileri 86-90, Kıbrıs Gazileri 63-70 yaşlarındadır. Üzülerek şunu ifade etmek isterim ki, bu Gazilerimize gösterilen ilgi ve ahde-vefa yetersizdir. ATATÜRK, Şehit ve Gazilere verilmesi gereken önemi şu sözler ile ortaya koymaktadır. “Türk tarihine altın sayfalar yazdıran Gazilerimiz ile Şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli bir görevdir” Atatürk’ün bu sözleri ışığında, Gazilere daha fazla sahip çıkılmasını diliyor ve yıllardır dile getirdiğimiz, Gazilerimizin taşıdıkları onura yaraşır bir şekilde hayatlarını devam ettirmeleri, hak ettikleri imkan ve şartlara kavuşturulmaları konusunda sorunlarımızın çözümünü bekliyoruz.

19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle, En Büyük Gazi M. Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, aramızdan ayrılan tüm Gazilerimizi ve vatan uğrunda toprağa düşen şehitlerimizi Muharip Gaziler Derneği Erzincan Şubesi olarak rahmetle anıyor, hayatta olanlara sağlık ve esenlikler”dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER