EGC darbe girişimini kınadı

Erzincan Gazeteciler Cemiyeti (EGC) Başkanı Recep Demirci yaşanan darbe girişimi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada darbe girişimini kınadı.

EGC darbe girişimini kınadı
Açıklamada; milletin değerlerinin dün olduğu gibi bugün ve yarınlarda da yaşanılır kılınması adına, tüm zorluklara rağmen mücadelesini sürdüren gazetecilerin; büyük bir karar ve inançla, 15 Temmuz’da  yaşanan darbe girişiminin demokrasimiz adına endişe verici olduğu ifade edildi ve şiddetle kınandı. 
Demirci açıklamasını şöyle sürdürdü “ Vatanın her bir rengini, kokusunu ve coğrafyasını temsil eden bizler; Türkiye’nin sorunlarının çözümünün ancak ve ancak demokratik sistem içinde olabileceğini, seçimle gelinen makamlardan seçimle uzaklaşılacağına ve hesabın halka verileceğini, farklı düşüncelerin zenginlik görülmesini, bir başkasına hayat hakkı tanımayan yaklaşımların Türkiye’nin gündeminden bir daha gelmemek üzere düşmesi gerektiğini, güvenlik güçlerinin ancak ve ancak vatanın birliğini korumak maksadı ile kullanılabileceğini, şanlı Türk Ordusu’nun böylesi, çılgınca, ahmakça girişimlerle lekelenemeyeceğini, Milleti oluşturan unsurların tümüne ve milletin değerlerine karşı tüm girişimleri reddettiğimizi, Milli iradenin üzerinde başka bir beşeri gücü kabul etmediğimizi haykırıyoruz. Erzincan Gazeteciler Cemiyeti olarak diyoruz ki; bizler, en zor zamanda, en zor şartlar altında birliğimizi, beraberliğimizi ve kararlılığımızı muhafaza edeceğiz. 15 Temmuz’da yaşanan gelişmeler göstermiştir ki; Türkiye’de zemin, darbe zihniyetindekiler için asla eskisi gibi uygun olmayacaktır. Çünkü geçmiş dönemlerde sadece devlet tekelinde olan, günümüzde ise bağımsız ve özgür yayın yapan medya, tüm gücüyle bu tür girişimlerin karşısında duracak ve engellenmesine katkı sağlayacaktır. Demokrasi adına Türk halkı ve Türk medyası 15 Temmuz gecesi önemli bir sınav ve bir de şehit vermiştir. Medyamız darbecilerin müdahalelerine rağmen yayınlarını sürdürerek darbeye geçit vermemiştir. Milletimize bir kez daha geçmiş olsun derken Fetullahçı Terör Örgütü'nün, gerçekleştirmeye çalıştığı darbe girişimini ve terörü lanetliyor, basın şehidimiz olmak üzere hayatlarını kaybeden demokrasi ve terör şehitlerimize Allah’tan rahmet, milletimize başsağlığı diliyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER