banner345

Erzincan'da darbe girişiminin birinci yılında anma programları düzenlendi

Erzincan'da darbe girişiminin birinci yılında anma programları düzenlendi

Erzincan'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin birinci yılında, 15 Temmuz'da şehit düşen 249 kişi için anma programı düzenlendi.

FETÖ'nün darbe girişiminin birinci yılında, Erzincan'ın Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen anma programına binlerce vatandaş katıldı.

Kentteki "Milli Birlik Yürüyüşü"nün ardından söz konusu meydanda toplanan vatandaşlar, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması sonrası Başbakan Binali Yıldırım'ın Erzincan'daki hemşehrileri için hazırlanan konuşma kaydını dev ekrandan dinledi.

Başbakan Yıldırım, katılımcılara dinletilen konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"15 Temmuz Türkiye'nin yaşadığı en büyük felakettir, devletimizin ordumuzun içine sızmış asker kılığındaki alçak FETÖ mensupları o gece ülkemizi işgal etmeye kalkmışlardır. Cumhurbaşkanımız, milleti meydanlara davet etmiş ve millet meydanları doldurmuştur. Hükümetimizin kararlı tutumu aynı zamanda milletimizin de bu darbe karşısında ortaya koyduğu cesaret, feraset büyük bir tehlikenin önlenmesi için çok önemli bir hareket olmuştur."

Darbe girişiminde şehit edilen 249 kişinin anıldığı programda daha sonra Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından, öğrenciler tarafından hazırlanan ve 15 Temmuz'u işaret diliyle anlatan gösteri sahnelendi.

Bazı vatandaşların gözyaşlarına hakim olamadığı gösteri, katılımcılar tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

Vatandaşlar, ellerindeki Türk bayraklarıyla Erzincan Belediyesi mehteran takımının seslendirdiği eserlere eşlik ettiği programa, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Programın ardından alanda toplanan vatandaşlar, demokrasi nöbeti tutmaya başladı.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2017, 03:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER