banner377

Erzincan gelişiyor ama Erzincan insanı buna layık mı ?

ERSİAD Başkanı Gülbey Sezgin Erzincan’a her geldiğimizde Erzincan değişiyor, gelişiyor. Ama Erzincan merkezi insanı buna layık mı bunu da tartışmak lazım dedi.

Erzincan Kültür Eğitim Vakfı (EKEV) öncülüğünde bir araya gelen Sivil Toplum Kuruluşları İstişare toplantısı düzenlendi. Yapılan programda ile Erzincan’ın sorunları konuşulurken, ERSİAD Başkanı Gülbey Sezgin, Erzincanlı olduğunu unutarak Erzincanlıları eleştirip, ERSİAD niye Erzincan’a yatırım yapsın ki dedi.

Bir dizi programlara katılmak üzere Erzincan’a Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte gelen ERSİAD ve EKEV üyeleri Erzincan’ın sorunlarının görüşüldüğü toplantıda bir araya geldiler. Dün bir çok televizyon kanalından canlı olarak yayınlanan programda Başbakan Binali Yıldırım’ın Erzincanlılardan övgüyle bahsetmesinin ardından 24 saat geçmeden ERSİAD Başkanı Gülbey Sezgin, Erzincanlı olduğunu unutarak Erzincanlıları eleştirdi.

Erzincan Üniversitesi İpekyolu Sosyal Tesislerinde yapılan programa Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Erzincanlı Sanayici ve İşadamları Derneği (ERSİAD ) Başkanı Gülbey Sezgin, Erzincan Kültür Eğitim Vakfı (EKEV) Başkanı Sadık Ağca, Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Gürkan ve bazı STK temsilcileri ve kurum kuruluş müdürleri katıldı.

CİDDİYE ALINMADIK

Açılış konuşması yapan Erzincan Kültür Eğitim Vakfı (EKEV) Başkanı Sadık Ağca; ‘’Bu toplantıda gönlümüz isterdi ki Erzincanlı Sivil Toplum Kuruluşlarının da biraz itibar etmesiydi ama şunu görüyorum merkezde çok fazla bir katılım yok. Ya Erzincan merkezin sosyal hayatı yok dernekleşme vakıflaşma böyle bir şey yok ya da çok ciddiye alınmadık diye düşünüyorum. Bunun içinde üzüntülerimi ifade etmek istiyorum. İstanbul da Erzincanlılar olarak bir araya geldik. Dernekler vakıflar kurduk. Niçin? Orda birlik ve beraberliğimizi sağlamak ve doğduğumuz topraklara niyet borcumuz olduğu için ve bu borcumuzu nasıl öderiz diye dernekleştik vakıflaştık. İşte vakıfta bu vesileyle kurulmuş bir vakıftır. Gurbetteki Erzincanlılar köyüne iline çok büyük katkılar yapmaktadırlar. Siyasal, kültürel, ekonomik alanda yani köyüme ilçeme, ilime ne yapabilirim derdi içerisinde, bunu bende yaşayan insanlardanım. Erzincan Eğitim Kültür Vakfının yegane amacı eğitime katkı, ihtiyaç sahibi öğrencilerimizin eğitimlerine katkı yapmaktı. Kuruluşunda 66 öğrenciye burs vermeye başlayan vakfımız kesintisiz burs vermeye devam etti bu çoğalarak arttı en son 2004 yılında yönetim değişti bizler yönetime geldik. Arkadaşlarımızla birlikte hedefimiz bu vakfı en iyi noktalara taşımaktı. Bizim şansımızda şuydu Saygıdeğer Başbakanımız, Bakanlığı süresince ve Başbakanlığı süresince vakfımıza hiçbir zaman desteğini esirgemedi. Maddi manevi hep yanımızda oldu. Geldiğimiz nokta bu vakıf il vakıfları arasında en fazla burs veren vakıf oldu. Yüce meclisimizin üstün hizmet ödülüne layık görüldü. Kamu yararına çalışan vakıf oldu. 34 bin 500 öğrenciye burs sağladık. Bu süreç içerisinde çok değerli insanlar yetiştirdik. Erzincan Milletvekilimiz bizim bursiyerimiz, Erzincan Belediye Başkan Yardımcısı Osman Alanur bizim bursiyerimiz, akademisyenler, valiler bugün özel sektörde ve kamuda çok onur ve gurur duyduğumuz gençler yetişti.’’ dedi.

İŞTE ERZİNCAN

Katılımın düşük olmasına tepki gösteren Erzincanlı Sanayici ve İşadamları Derneği (ERSİAD ) Başkanı Gülbey Sezgin; ‘’ Erzincan’da olmaktan sizler olmaktan son derece mutluyum. Burada konuşacak çok şey var ama biz İstanbul’dan geldik, dedilerki Cumartesi günü Erzincanlı sivil toplum örgütleriyle birlikte Erzincan’ın sorunlarını konuşacağız tartışacağız. Ben içinden şunu geçirdim Erzincan ve Erzincan insanının, merkezin insanını çok iyi biliyorum. Bu toplantı olmaz diye düşündüm ama onlara söylemedim moralleri bozulmasın diye. Geldiğimiz noktada şunu gördüm; işte Erzincan, İstanbul’da gelen Erzincanlılar, rektörüm ve odalarımız, sevgili gençlerimiz olmasa burada bulunmamızın bir anlamı olmayacaktı.

ERZİNCAN’IN HİÇBİR SORUNU YOK

Bu neyi gösteriyor biliyor musunuz, Erzincan’ın hiçbir sorunu yok, Erzincanlının da hiçbir derdi yok. Dolayısıyla bizlerinde buraya gidip gelmesinin bir anlamı yok. Biz kendimizi pazarlamaktan başka bir şey yapmıyoruz. Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanıma çok teşekkür ediyorum zaman ayırmış Erzincan’ı temsilen burada bulunuyor.

ERZİNCAN İNSANI BUNA LAYIK MI?

Erzincan’a her geldiğimizde Erzincan değişiyor, gelişiyor. Ama Erzincan merkezi insanı buna layık mı bunu da tartışmak lazım. Açık ve net konuşuyorum Bu toplantıyı biz Refahiye’de yapsaydık, İliç’te yapsaydık, Çayırlıda, Kemaliye’de yapsaydık bundan daha değerli olurdu, daha sağlıklı olurdu. Bunun için Erzincan merkezde yaşayan hemşerilerime rica ediyorum bu işlerle ilgilensinler. Şehirde para kazanmak yetmiyor. Onlar para kazanıyor ceremesini bizler çekiyoruz.

ERSİAD NİYE ERZİNCAN’A YATIRIM YAPSIN ?

Bana diyorlar ki ERSİAD ne yaptı? ERSİAD gelsin Erzincan’da yatırım yapsın, niye yapsın kardeşim ERSİAD Erzincan’da yatırım? ERSİAD’ın üyelerinin İstanbul’a giderken çıplak gittiler. Orada ne yaptıklarını buralara nasıl geldiklerini bir bilseniz kolay mı oralarda kazanılan parayı gelip burada yatırım yapmak? Bunu teşvik etmek için insan lazım. İkna edici insan lazım. Ama maalesef Erzincan insanının öyle bir derdi yok.’’ dedi.

ERSİAD BAŞKANIMIZ HAKLI HATAMIZ OLDU

Erzincan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Vekili Prof. Dr. Vahdet GÜL; ise konuşmasında ‘‘ERSİAD Başkanımızın söyledikleri gerçekten bizi son derece derin bir düşünceye sevk etti. Haklılar, bir Erzincan burada var 3 Erzincan İstanbul’da var. Biz gerçekten bu salonu bugün doldurmalıydık. Hatamız oldu. İnşallah Erzincan Üniversitesi Vakfı gelecek başkanı olarak 2 hafta sonra üyelerimizin önerileri doğrultusunda bu görevi alacağız. Bir sonraki toplantıda söz veriyoruz oturacak yer bulunmayacak. Erzincan Üniversitesi Vakfı olarak sizin, EKEV’in veya ERSİAD’ın buradaki temsilcisi, kolu, beyni her şeyi olacağız . En yakın iş birliği içerisinde çalışacağız. Hepimiz Erzincan için varız. Erzincan için çalışıyoruz.’ dedi.

İl Milli Eğitim Müdür Aziz Gün; ‘’Bilgiden ziyade bilinci vermek, bizim işimiz bu. Erzincan’da eğitim olarak siz kendilerini dışarıda gören Erzincanlı olan büyüklerimize şunları söylemek istiyorum, bizim 3 bin 386 öğretmenimiz 40 bin 995 öğrencimiz var. Bundan 3 gün önce Otlukbeli ve Çayırlıdaki bütün köyleri tek tek gezip öğretmenlerimizle Erzincan’ımızı ülkenin en güzele yere taşımak için ki Türkiye’de 7 bin projenin bin 194’ü Erzincan’da oldu. Bununla birlikte Halk Eğitim Kurslarımızda İstifade eden Erzincanlı hemşerilerimizin nüfusa oranla yüzde 14, Türkiye ortalaması yüzde 5, Avrupa ortalaması yüzde 9. Bizler sizin yapmış olduğunuz ulvi görevi ne kadar yüce olduğunu biliyor. Bunu çocuklarımıza yapmış olduğunuz çalışmaları göğsümüzü gere gere anlatıyoruz.’’ dedi.

ERZİNCAN TSO BAŞKANI HAYATİ GÜRKAN ELEŞTİRİLERE CEVAP VERDİ

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Gürkan; ‘’ Başkanlarımız sitemlerinde haklılar, tabi gönül isterdi ki bizler Erzincanlı Sivil Toplum Kuruluşları olarak burayı dolduralım. Ama sanırım iletişimde bir sıkıntı oldu. Sivil toplum kuruluşunda önce Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası ardından Borsa gelmektedir bizim haricimizde kimseye bir davetiye gitmediğini öğrendim sanırım iletişimde bir sorun oldu. En hayırlı yatırımı yapıyorsunuz, insana yatırım en hayırlı yatırımdır. Bu noktada hizmetlerinizde çok memnunuz.

BAŞBAKANIMIZIN DA KULAĞINA GİDİYOR

ERSİAD Başkanımızın konuşmalarında Erzincan’a ne yaptınız sorusu bizim kulağımıza geldiği kadar Sayın Başbakanımızın da kulağına gidiyor diyen Başkan Hayati Gürkan, Erzincan Organize Sanayi Bölgesi olarak 64 Tane faal fabrikamız var. Toplamda bin 400 çalışanımız var. 30 Yıllık bir Organize Sanayi Bölgesi olmamıza rağmen yüzde 30 kapasiteyle çalışıyoruz dedi.

ERZİNCANLI İŞ ADAMIMIZ VAR ERZİNCAN’DA MAALESEF YATIRIMLARINI GÖREMEDİK

Erzincan TSO Başkanı Hayati Gürkan konuşmasına şöyle devam etti ‘‘Gebze’de Adapazarın’da bu bölgelerde bin 400 çalışanı olan belki onlarca Erzincanlı işadamımız var. Ama bizler bu iş adamlarından hiçbir tanesini Erzincan’da maalesef yatırımlarını göremedik. Sayın Başbakanımızın katılımı ile Organize Sanayi Bölgesinde bir toplantı organize ettik. Kocaelin’de 13. Organize Sanayi Bölgesi dolmuş, artık Organize sanayi kuracak yer kalmamış. Ama biz Erzincan’da 30 yıllık Organize Sanayi Bölgesi hala yüzde 30’luk kapasite görüyoruz. Dört gözle bekliyoruz ki cazibe merkezleri açıklansın da Başbakanımız bize yatırımcı göndersin. Biz bu noktada Erzincanlı iş adamlarımızı Erzincan’da yatırım yapmaya bekliyoruz.’’ dedi.

HEDEFİMİZ GÜZEL BİR ESER BIRAKARAK AYRILMAKTIR

Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu; ‘’Bu Üniversiteye gelirken ya Erzurum’a döneceğim ya da Kuzeyden Karadeniz’e gideceğim, ama tek hedefim dönüp arkaya baktığımda gurur duyacağımız güzel bir eser bırakarak ayrılmaktır hedefimiz. Eğitim önemlidir çünkü ülkelerin geleceğini şekillendiren belirleyen alandır. Buna yapılan yatırım en kıymetli yatırımdır ve uzun vadede sonuçlar elde edilir.’’ şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
İlyas meral
İlyas meral - 12 ay Önce

Gülbey Başkan Ağzına Sağlık çok isabetli konuşma yapmışsın Erzincan da yıllarca hizmet ettim sporcu öğrenci yıllarımda onlarca ulusal ve uluslararası arenada Erzincan ı başarıyla temsil edip onlarca madalya getirdim Üniversitesyi Torpil ve kayırma yüzünden Erzincan da değil Aksaray da okudum üniversite de Aksaray da antrenörlük hayatıma başlayıp onlarca Milli sporcu ve şampiyon yetiştirdim üniversite bitikten sonra Memleketi me dönüp hizmet etme aşkıyla göreve başladım Sokak çocuklarından madde bağımlılarına her bireye hizmet ettim dernek ve spor kulübü kurdum onlarca şampiyon yetiştirdim Erzincan a yüzlerce madalya getirdik ne oldu zamanında köyhizmetleri Spor kulübü Başkan'ı olan Süleyman TAN basın önünde Boş ayakkabı kutularını şampiyon lara hediye verdim deyip milleti kandırdı ardından da verdim deyip iftira etti Dönemin Belediye Başkanı Mehmet BUYRUK yine şampiyon olan takıma basın önünde Tahak kundura dan ayakkabı alıp hediye etti ama parasını ödemediği için Tahak kundura icra yoluyla benden aldılar parayı istemeye gittiğimdede o dönemin belediye spor Başkan'ı Yücel denilen adam ve Başkan Mehmet Buyruk beni Ramazan günü Belediyenin önünde dövdürdü yetmedi Basını kullanarak ne sanığı nede Tanığı olduğum Erzincan Ergenekon davasına yalan ve iftirayla ismimi bulaştırdı ve
Lanet edip Erzincan ı terkettim Aç ve çıplak İstanbul a geldim İyi antrenör olduğum için o dönemdede Bakan olan Başbakanımızın Allah razı olsun refaransı ile İBB Spor AŞ de göreve başladım onlarca proje yaptım uluslararası alanda projelerim ödül aldı dünyanın her yerinde uygulanıyor Ardından GESPODER (Gençlik Spor Eğitim Politikaları Derneği) ni kurdum binlerce insana Hizmet ettik aynı zamanda ticaret hayatına başladım organizasyon ve inşaat işleri yaptım şirket kurdum Türkiye de olmayan Osmanlı sıvaları üretmeye başladım Fabrika kurma aşamasına kadar yükseldim Elhamdulillah Ama yetmedi ya kaşınıyorum ya Fabrika yı Memleketime kurayım dedim Erzincan OSB den yer alıp Başladım inşaatı durdurdular Elektiriği vermediler Fahiş su Faturaları kestiler Sebebi ney Biliyormusunuz Sebahattin Karakellenin yakını olan Murat arabacının göz koyduğu parseli almışım ve bir daha Erzincan a dönmemek için lanet edip Yok parasına satıp Erzincan ı Terkettim Allah yaptıklarımı ettiklerimi biliyor haklarım haram olsun şimdi aynı fabrika yı düzceye kurdum 300 kişi istihdam oluyor Erzincan bana çok şey öğretti ama en önemlisi ne biliyormusunuz Terzibaba Hz dediği gibi GÖZÜ SÖZÜ KORU
Erzincan değil ama Erzincan'ı Yönetenler Hırsları ve Doyumsuzluk ları nedeni ile Her geçen gün Erzincan ı lanet okunur bir şehir haline getiriyorlar Batması yakındır
İlyas MERAL

has erzıncanlı
has erzıncanlı @İlyas meral - 12 ay Önce

ağzına sağlık sayın abim.sonuç kısmını cok iyi bağlamışsın.

elektrikçi
elektrikçi - 12 ay Önce

ekev denilen vakif ogrencilerin burs alabilmesi icin akp ye uye olmalari gerekiyormu

Erzincanlı
Erzincanlı - 12 ay Önce

Bir şehrin en önemli dinamiği belediye başkanıdır bizim 15 yıldır seçtiğimiz belediye başkanları Mehmet Buyruk-Yüksel Çakır- Cemalettin Başsoy. Şuan Mehmet Buyruk'u bile arar olduk ne diyelim ki. Erzincan da muhalefet partisi bile yok ki yapılan olumsuzlukları çıkıp değerlendirsin halka bilgi versin siyasetin sadece seçilenin cebine çalıştığı bir yerde hiç bir başarı zaten beklenemez ki.

Etem KILIÇ
Etem KILIÇ - 12 ay Önce

Haklı konuşmalar olmuş.Erzincan yerelinde sivil toplumu yeterli derecede organize değil ve sadece göstermelik işler ile uğraşıyorlar.KEMALİYE nin başarısı yerelde sivil toplum kuruluşlarının çalışkanlığı ve bilinçli mücadele vermesidir.Salonları doldurmak bir çözüm değil.İş yapacak uğraşacak bir kaçkişi olsa yeter.Yani nicelik değil,nitelik artmalı.

Erzincan Muhtarlar Derneği
Erzincan Muhtarlar Derneği - 12 ay Önce

Merkezdeki toplantıya katıldık kime söz hakkı verildi ki biz sivil toplum olarak beklentimiz stk söz hakkı verilmeliydi toplantı temasına uygun değildi bu toplantıda ilimiz de istekler ve sorunlar konusulmaliydi ama siuasietcilere yakınlar el altından işler yaparak giderse durumilimiz için vahim olur bu ilin kurtuluşu yarı. Ve hayvancilktir sağlıkta 0 durumdayız kapatılan ve yıkılan hastaneleri dert bir değil bir yigin

24
24 - 12 ay Önce

İlyas bey bombalamış

Öz Erzincanlı
Öz Erzincanlı - 12 ay Önce

Sizin yaptığınız sadece Başbakan’a yalakalık onun sayesinde iş bağlayıp ihaleler alıyorsunuz Başbakan gelince gelip burda ahkam kesiyorsunuz gerçekten Erzincan’ı sevseydiniz yatırımlarınızı görürdük. Kimsenin haddine değil Erzincan’a ve Erzincanlıya hakaret etmek..

Kenan
Kenan - 12 ay Önce

Helal olsun hayati gurkan beye teşekkürker.


SIRADAKİ HABER