Erzincan'da Kuş Cenneti Büyük Tehlike Atlattı

Erzincan'da akşam saatlerinde çıkan yangın, Kuş Cenneti'ni tehdit etti.

 Erzincan'da Kuş Cenneti Büyük Tehlike Atlattı

Erzincan'da akşam saatlerinde çıkan yangın, Kuş Cenneti'ni tehdit etti. Çok sayıda kuş türünü barındıran Ekşisu Sazlığı'nın yakınında çıkan yangın, rüzgarın ters esmesi sonucu sazlık alan büyük bir tehlike atlattı. 3 saat süren yangın 20 dönümlük otluk bölgede etkili oldu. 

Yangın, şehir merkezine 10 kilometre uzakta bulunan Akyazı beldesi ve Ekşisu Mesire alanının orta kısmında kalan otluk bölgede başladı. Bilinmeyen bir sebepten çıkan yangın, rüzgarın etkisi ile kuru otları yakarak yangının büyümesine neden oldu. Yangın, yaklaşık 20 dönümlük alanda devam etti. Yangın bölgesinin hemen yan tarafında bulunan ve içerisinde birçok kuş ve bitki türünü barındıran Ekşisu Sazlığı büyük tehlike atlattı. Arazinin bataklık ve engebeli olması nedeni ile İtfaiye ekipleri bölgeye giremezken, görüntü almaya çalışan basın mensupları bazı yerleri ayakları ile söndürmeye çalıştı. Jandarma ekipleri de yangının bulunduğu yerde inceleme yaptı. Yangın bir süre devam ettikten sonra kendiliğinden söndü. 

Ayrıca, içerisinde çok sayıda kuş türünü barındıran Ekşisu Sazlığı'nda 2009 yılında çıkan yangın sonucu, bir çok kuş ve bitki türü zarar görerek, yaklaşık 2 bin metrekare alan yanmıştı.

      

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER