banner377

GÜNCELLEME - 3. Ordu Komutanlığındaki darbe girişimi davası

Erzincan'da, FETÖ/PDY'nin darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde "ana komuta kademesi"nde yer aldıkları iddiasıyla 15'i tutuklu 22 sanığın yargılandığı davada 16 sanığın son savunmaları alındı

GÜNCELLEME - 3. Ordu Komutanlığındaki darbe girişimi davası

Erzincan'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde "ana komuta kademesi"nde yer aldıkları öne sürülen, aralarında eski 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı tuğgeneral Ekrem Çağlar ve İl Jandarma Komutanı albay Murat Orhan Tonğ'un da bulunduğu 15'i tutuklu 22 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Erzincan 2. Ağır Ceza Mahkemesince, Polis Meslek Yüksekokulunda (POMEM) oluşturulan salonda görülen duruşmada tutuklu sanıklar Şakir Akbulut, Adem Tosun, Cihan Bayır, Ersoy Aktaş, Hasan Yıldırım, Murat Akçay, Talat Öğütçü, Gökhan Salbaş, Mesut Gülmez, Yusuf Er, Muharrem Cansın ve Hamit Öz ile tutuksuz yargılanan Ali Ö, Murat A, Hakan K, Aydın Ç, Cem Y, Mehmet Fatih K. ve Gürsel B, bazı tanıklar ile izleyiciler hazır bulundu.

Diğer tutuklu sanıklar Ekrem Çağlar, Veli Karagöz ile Murat Orhan Tonğ ise duruşmaya bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Duruşmada savcının esas hakkındaki mütalaasına karşı sanıkların savunmaları alındı.

Duruşmanın öğleden önceki bölümünde ifadesi alınan sanıklardan Ekrem Çağlar, Şakir Akbulut, Adem Tosun, Hamit Öz ile Murat Akçay, FETÖ/PDY üyesi olmadıklarını savunup, haklarındaki suçlamaları reddederek, tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Verilen öğle arasının ardından diğer sanıkların savunmalarıyla devam eden duruşmada, tutuklu sanıklar Hasan Yıldırım, Mesut Gülmez, Ersoy Aktaş, Talat Öğütçü, Gökhan Salbaş, Yusuf Er ve Muharrem Cansın ile tutuksuz yargılanan Mehmet Fatih K, Hakan K, Ali Ö, ve Cem Y. savunma yaptı.

Bu sanıklar da suçlamaları reddedip, tahliye ve beraatlerini istedi.

Sanık avukatları da benzer savunmalar yaparak, müvekkillerinin suçsuz olduğunu savundu.

Mahkeme heyeti ise diğer sanıkların savunma yapabilmeleri amacıyla duruşmayı yarına erteledi.

- Mütalaadan

Cumhuriyet savcısının geçen celse açıkladığı esas hakkındaki mütalaada darbe teşebbüsüne katıldıkları ve örgütün kentteki sözde "ana komuta kademesi"nde bulundukları iddia edilen, aralarında örgütün sözde "sıkıyönetim komutanı", eski 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı tuğgeneral Ekrem Çağlar ile örgütün sözde "3. Ordu Komutanlığına bağlı komutanlardan sorumlu mahrem imamı" olduğu öne sürülen eski Yrd. Doç. Dr. Veli Karagöz, eski İl Jandarma Komutanı albay Murat Orhan Tonğ ve subayların olduğu 14'ü tutuklu 22 kişi, "sanık" sıfatıyla yer alıyor.

Mütalaada sanıklardan Ekrem Çağlar, Veli Karagöz, Murat Orhan Tonğ, Şakir Akbulut, Adem Tosun, Cihan Bayır, Ersoy Aktaş, Hasan Yıldırım, Murat Akçay, Talat Öğütçü, Gökhan Salbaş, Mesut Gülmez, Yusuf Er, Muharrem Cansın ve Hamit Öz'ün, "Anayasa'yı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi, tutuksuz sanıklar Ali Ö, Murat A, Hakan K, Aydın Ç, Cem Y, Mehmet Fatih K. ve Gürsel B'nin de beraati isteniyor.

AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER