banner360

Kalender Bayramlı Erzincan’da

Hocalı katliamına dikkat çekmek için yola çıkan Bayramlı Erzincan’da mola verdi

Kalender Bayramlı Erzincan’da
Ankara’dan yola çıkan Kalender Bayramlı Erzincan’da mola verdi. Hocalı katliamına dikkat çekmek için 2 bin 800 kilometre yol yürüyecek.

Ermenistan’ın 1992 yılında Azeri toprağı Karabağ’ı işgali sırasında Hocalı kasabasında yaptığı katliama dikkat çekmek için 21 Mart 2012 Nevruz Bayramında Ankara’dan yola çıkan Kalender Bayramlı, yolculuğunun 700 kilometresinde bulunan Erzincan’ a ulaştı. Ankara’dan 21 Mart’ta yola çıkarak yürümeye başlayan 58 yaşındaki Kalender Bayramlı, Erzincan da dinlenmek için bir süre mola verdi. Bayramlı, yaptığı açıklamada, Azerbaycan kökenli olduğunu, Hocalı’daki katliama dikkat çekmek için bu kararı aldığını söyledi. Azerbaycan’da 1992′de yaşanan katliam ve katliamı yapan Ermeniler’i protesto etmek için yürüyüş başlattığını vurgulayan Bayramlı, “Nevruz Bayramında 2 bin 800 kilometre olan Hocalı’ ya yürümeye karar verdim. Yaklaşık19 gündür yoldayım. Bütün amacım Hocalı’ da yapılan kıyımı ve soykırıma benzer bir şekilde çoluk çocuğu öldürmelerini sadece protesto amaçlı eylemimi dünya basınına ve halklara halklı olduğumu ve haksız duruma düşürülmeye çalışıldıklarını ispatlamaya çalışıyorum. Günde yaklaşık 35-40 kilometre yol yürüyorum. 19 günde 700 kilometre yol yaptım. Tahminen 60-70 gün daha yolum var” dedi.

Bundan sonra Erzurum, Iğdır, İran ve Bakü ve Ağdam’ a yürüyeceğini söyleyen Kalender Bayramlı, yürüyüşü 70 günde tamamlamayı planladığını belirtti. Bayramlı, Erzincan dan yola çıkarak Erzurum’ a doğru yürüyüşünü devam ettirdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER