banner360

Kararlar Çocuklardan, Uygulama Belediyeden

Erzincan Çocuk Meclisi önemli kararlar aldı, uygulamasını belediye yapacak.

 Kararlar Çocuklardan, Uygulama Belediyeden

İlki 2012 yılında yapılan çocuk meclisi toplantısının üçüncüsünde, çocuklar önemli kararlara imza attı, uygulama işlemini belediye takip edecek. Erzincan Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen Erzincan Çocuk Meclisi toplantılarının üçüncüsü Belediye Meclis Salonu'nda yapıldı. Toplantıya, Erzincan'daki ilköğretim okullarının öğrenci temsilcileri katıldı. Son üç yıldır gerçekleştirilen Çocuk Meclisi toplantılarının ilki olan 2010 yılında, engelli çocuk parkı ve hayvanat bahçesi kararı alan Çocuk Meclisi'nin kararı Erzincan Belediye Meclisi'nde görüşülerek karara bağlandı. Aynı yıl içerisinde uygulamaya konulan karar doğrultusunda, doğunun ilk engelli parkına ve mini bir hayvanat bahçesi Erzincan'da kuruldu. 2011 yılı içerisinde toplanan Çocuk Meclisi, her okula bir kütüphane yapılması kararı almış ve Erzincan Belediyesi de bu kararı uyguladı. Geçtiğimiz günlerde toplanan Çocuk Meclisi üyeleri, okulları gezerek, kurulan kütüphaneleri ziyaret etti.
ÇOCUKLARIN TALEPLERİ YERİNE GETİRİLİYOR
Bu yıl üçüncü kez toplanan Çocuk Meclisi, Erzincan Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan meclis toplantısında Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Özer Hayli de bir konuşma yaptı. Belediye Başkanı Yüksel Çakır, tüm çocukların Çocuk Bayramı'nı kutlayarak, geçmiş yıllardı Çocuk Meclisi'nin aldığı kararları hayata geçirdiklerini söyledi. Bu yıl da Çocuk Meclisi'nin alacağı kararları en kısa sürede uygulamaya çalışacaklarının belirten Başkan Çakır, çocukların aldığı kararları yerine getirdiklerini kaydetti.
Kurulan divan, daha sonra başkanlık aday başvurularını kabul etti. 11 adayın yarıştığı başkanlık seçiminde Batuhan Güler 14 oy ile başkan olurken, Doğukan Kılıç 12, Ayşenur Şahin ise 10 oyla divan üyesi oldu.
Bu yılki Çocuk Meclisi, birçok konuda projenin gündeme geldiği bir oturum gerçekleştirirken, bu projelerden üçü öne çıktı. Her okula futbol kale direklerinin kurulması, kent müzesi ve engelli sıraları önerileri oylandı. Oylamada en yüksek oyu alan Kent Müzesi talebi, kabul edilirken, Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır, diğer iki talebi de karşılama sözü verdi. Çocuk Meclisi kararı doğrultusunda, Erzincan Belediyesi 2013 yılı Nisan ayına kadar, bir kent müzesi kurulması, her okula portatif futbol kaleleri yerleştirilecek. Ayrıca her sınıfa ihtiyaç sayısınca engelli sırası konulacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER