banner360

Vali Yenigün başarılı öğrencilerle kahvaltıda buluştu

TÜBİTAK tarafından düzenlenen “Orta Öğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” sonucunda dereceye giren öğrenciler Valimiz Sayın Selman Yenigün ile düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi.

Vali Yenigün başarılı öğrencilerle kahvaltıda buluştu
 Bu yıl 43’ncüsü düzenlenen “Orta Öğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” kapsamında “Serummatik’, “Felçli İnsanlar İçin Yardımcı Flash” ve “Kayıpları Bul” adlı projelerle büyük bir başarı göstererek dereceye giren öğrencilerle Valimiz Sayın Selman Yenigün kahvaltıda bir araya geldi. Hürriyet Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinde düzenlenen kahvaltı programına Valimiz Sayın Selman Yenigün, Vali Yardımcısı Sayın Abdullah Çiftçi, Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, Milli Eğitim şube müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından Ortaöğretime devam etmekte olan öğrencileri temel ve sosyal bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı’nca Bilgisayar, Biyoloji, Temel Fizik, Kimya, Matematik, Coğrafya, Sosyoloji ve Tarih alanlarında düzenlenen ve iki aşamalı olan Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında ilimiz öğrencileri ilk aşamada Türkiye geneli 12 bölgede projeleriyle finale kaldı.Kahvaltı programında Valimiz Sayın Selman Yenigün, yarışmada birincilik elde eden Ertuğrulgazi Anadolu Lisesi öğrencisi Serdar Metin’in fizik uygulama alanında hazırladığı “Serummatik” projesi ile Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencileri Sümeyye Aktepe ve Ebru Sezgin’in hazırladığı “Felçli İnsanlar İçin Yardımcı Flash” projelerini ve ikincilik elde eden Üzümlü Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencileri Ceren Özdemir ve Münevver Karaca’nın bilgisayar alanında hazırladığı “Kayıpları Bul” adlı projeleri inceledi. İncelemelerin ardından bir konuşma yapan Valimiz Sayın Selman Yenigün, öğrencilerin teorideki bilgilerinin uygulamaya geçirmesinin çok önemli bir husus olduğunu vurguladı. Sayın Valimiz; Gençlerimiz okullarda eğitim görüyorlar, öğretmenler bilgilerini onlara aktarıyorlar, fakat bu öğrendiklerini gerçek hayata tatbik edebiliyorlar mı, öğrendikleriyle insanlığa yararlı herhangi bir ürün ortaya çıkarabiliyorlar mı, sorgulanması gereken budur. Bu amaçla TÜBİTAK tarafından hazırlanan teoriyi uygulamaya dönüştürmek ve bunu teşvik etmek amacıyla yarışma başlatmıştır. Öğrencilerin teorik bilgileri çok iyi olabilir, biz teoriyi eğer insanlığın yararına bir ürün olarak bir hizmet olarak ortaya koyamıyorsak eğer bu teorik bilginin fazla bir önemi olduğunu söyleyemeyiz. Asıl önemli olan alınan bilgiyi tatbik edebilmek ve ortaya yararlı bir ürün ya da hizmet olarak çıkarmaktır. Az önce projeleri inceledik, hakikaten çocuklarımız çok kaliteli, yararlı ve pratik birer proje ortaya koymuşlar ve bu projeleri biraz daha geliştirmek suretiyle karşımıza çıkacaktır. TÜBİTAK çerçevesinde yapılan bölge yarışmasında iki okulumuz öğrencileri birincilik kazanmış, bir okulumuz öğrencileri ise 2’cilik kazandılar ve birinci olan öğrencilerimiz Ankara’da düzenlenecek olan final sergisine katılacaklardır. Bu Erzincan için gurur verici bir olaydır. Ben ilin valisi olarak bundan son derece mutluyum ve memnunum. “ şeklinde konuştu. Konuşmasının ardından Valimiz Sayın Selman Yenigün, Erzurum’da düzenlenen sergide dereceye giren öğrencileri tebrik ederek hediyelerini verdi. Öğrencilere hediyelerinin verilmesinin ardından Valimiz Sayın Selman Yenigün, öğrencilerle beraber kahvaltı yaptı.12 Bölge merkezi ilde oluşturulan bilim kurullarının 
değerlendirmesi ile yine aynı bölge illerinde açılan bilim sergilerine davet edilmiş ve bu sergide bilim kurulları yapılan çalışmaları birebir inceleyerek Ankara’da açılacak final sergisine katılacak projeleri belirlemişlerdir. Bu Yarışmaya ilimiz ortaöğretim kurumlarından toplam 55 proje başvurusu yapılmış, bilim kurulunun ilk incelemesi sonucunda 9 projemiz Erzurum Bölge Sergisine davet edilmiş ve burada ki serginin sonucunda birincilik alan iki proje Ankara’da final sergisinde katılacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER