banner360

Yetim ve Öksüz Çocuklar Kahvaltıda Buluştu

Vali Süleyman Kahraman’ın talimatları ile ilimizde ikamet eden 40 yetim ve öksüz çocuk için “Çiftbaşlı Kartalın Kanatlarında Bir Yetim Bir Öksüz” projesi adı altında kahvaltı programı düzenlendi.

Yetim ve Öksüz Çocuklar Kahvaltıda Buluştu
 Vali Süleyman Kahraman’ın talimatları ile Erzincan Valiliği, Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, Erzincan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın organizasyonları doğrultusunda, SODES (Sosyal Destek Programı) kapsamında “Çiftbaşlı Kartalın Kanatlarında Bir Yetim Bir Öksüz” projesi adı altında ilimizde ikamet eden 6 ile 18 yaş arası 40 yetim ve öksüz çocuk kahvaltıda bir araya geldi.

1 Kasım 2015 tarihinde başlatılan proje kapsamında düzenlenen programda yetim ve öksüz çocukların toplumla bütünleşmelerini sağlamak, toplumsal dayanışma ve bütünleşmeyi güçlendirmek ve bu çocukların anne ve baba eksikliklerinden kaynaklanan olumsuzlukları en aza indirmek, aile sevgisini aşılamak, vatanseverlik, millet, milli benlik bilinçlerinin geliştirilmesi amaçlanıyor. 30 Ekim 2016 tarihinde sona erecek olan bu proje kapsamında, toplamda 141 bin 893 TL’ye maliyetle, 40 yetim ve öksüz çocuklar içinkültür, sanat ve spor alanlarında faaliyetler düzenleniyor.

Proje kapsamında Vali Süleyman Kahraman Ergan Dağı Kayak Merkezi Seyri-Can lokantasında 40 yetim ve öksüz çocuklar ile birlikte kahvaltı yaparak kendileri ile sohbet etti.

Düzenlenen proje hakkında bilgi veren Erzincan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf Müdür Yardımcısı İrfan Öztürk yaptığı konuşmada şu bilgilendirmelerde bulundu; “Vali Kahraman’ın talimatları doğrultusunda ilimizde ikamet etmekte olan 6 ile 18 yaş arası yetim ve öksüz öğrencimiz için sanat, spor ve gezi faaliyetlerimiz düzenlenmektedir. Projemizin ismi “Çiftbaşlı Kartalın Kanatlarında Bir Yetim Bir Öksüz” Projesidir. Projemizin toplam maliyeti 141 bin 893 TL’dir. Projemiz 1 Kasım 2015 - 30 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlenmektedir. Proje faaliyetlerimiz arasında gitar kursumuz, Ebru kursumuz, Uzakdoğu spor kursumuz ve yüzme kursumuz bulunmaktadır. Ayrıca Kemaliye gezimiz ve Nevşehir, Ankara, İstanbul gezilerimizde bulunmaktadır. Şuanda hâlihazırda gitar kursumuz 15 öğrenciye verilmektedir. Bu kursumuzda öğrencilerimizin 1 Kasım 2015 tarihinden itibaren başlayan eğitimleri, 27 Mart 2016 tarihinde sona erecektir. Yine Ebru kursumuz 15 öğrenci ile devam etmektedir. Bu kursumuzda 1 Kasım 2015 tarihinde başlamış, 27 Mart 2016 tarihinde sona erecektir. Uzakdoğu kursumuz 10 öğrenciye verilmektedir. Bu kursumuzda 1 Kasım 2015 - 27 Mart 2016 tarihleri arasında devam etmektedir. Toplam kurs süresince bir öğrenci 160 saat ders almaktadır. Ayrıca 1 Nisan - 30 Haziran tarihleri arasında 40 öğrencimize yüzme kursu dersi verilecektir. Bu kursumuzda da toplamda 160 saat ders verilecektir.

Şuanda yapmış olduğumuz eğitimleri Mart ayı sonunda sergi haline dönüştüreceğiz. Ebru sergisi ile beraber gitar ve Uzakdoğu sporlarında eğitim alan kursiyerlerimizin gösterimi olacaktır. Ayrıca Erzincan Üniversitesinin Ana Kampüsü gezdirilecek. Gezi esnasında ise sinema etkinliği ve seminer etkinliği düzenlenecektir.”dedi.

Verilen bilgilendirmenin ardından bir konuşma yapan Vali Süleyman Kahraman ise öksüz ve yetim olmanın bir dezavantaj olmadığını belirterek, “Burada bir projenin devamı niteliğinde ki bir etkinlik için toplanmış bulunuyoruz. Amacımız burada öksüz, yetim çocuklarımıza anne ve baba görevini Valilik olarak yerine getirmektir. Bu çocuklarımızın hiçbir zaman yetim ve öksüz olmalarından ötürü herhangi bir anne baba özlemi veya garipliği yönünden herhangi bir sıkıntı çekmemelerini, onlarında diğer çocuklardan hiçbir farkı olmadığını göstermek istedik.

Amacımız devlet olarak herkese sahip çıktığımız gibi özellikle ve özelliklede öksüz ve yetimlere de sahip çıkmaktır. Bu çocuklarımız bizim için çok çok önemli. Bu çocuklarımızın katılacağı faaliyetleri ve öğrenim durumlarını takip etmek bizim için önemli. Biraz önce bahsedildiği gibi Ebru kursları var, yüzme kursları var. Türkiye ve ilimizin gezisi var. Bu sayede çocuklarımız hem ilimizi tanıyacaklar hem de ülkemizi tanıyacaklar. Özet olarak öksüz ve yetim olmak dezavantaj değil. Bizler çalışmalarımızla, gayretlerimizle bu çocuklarımıza öksüz ve yetim olduklarını hissettirmemek istiyoruz. Onları da diğer çocuklar gibi anne ve babalarının olduğunu bizde burada vurgulamak istiyoruz. Onun için biz buradayız.”dedi.

Vali Süleyman Kahraman’ın konuşmasının ardından kahvaltı programına geçildi. Daha sonra ise 40 yetim ve öksüz çocuğa, Vali Süleyman Kahraman, Vali Yardımcısı Fatih Kaya, Erzincan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf Müdürü Remzi Sarıgöl ve vakıf çalışanları tarafından çeşitli hediyeler verildi. Vali Kahraman çocuklara hediyelerini verirken kendilerine proje kapsamında aldıkları eğitimlerde başarılar diledi.

Programa katılan çocuklar ise kendileri için düşünülerek hazırlanan bu etkinlikleri sağlayan Vali Kahraman'a teşekkür ederek, memnuniyetlerini dile getirdiler. Ayrıca 40 Yetim ve öksüz çocuk Vali Kahraman ile karşılıklı olarak kahvaltı yaptıkları için mutlu olduklarını belirterek, kendileri ile öz çekim yapmak istediler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER