banner345

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

- Erzincan ve Kars'ta mehteran takımları eşliğinde yürüyüş yapıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

ERZİNCAN/KARS (AA) - Erzincan ve Kars'ta 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) hain darbe girişiminin birinci yılı nedeniyle Erzincan Belediyesi önünde bir araya geldi.

Erzincan Belediyesi mehteran takımının seslendirdiği marşlar eşliğinde yürüyüşe geçen, Türk bayrakları taşıyan grup, Cumhuriyet Meydanı'na ulaştı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden programda Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı.

Vali Arslantaş, yaptığı konuşmada, can ve canan varken "önce" vatan diyebilmek ve bu uğurda hiç korkmadan candan da canandan da vazgeçebilmek, şartlar ne olursa olsun, kendine güvenmek ve asla umudunu kaybetmemek gerektiğini söyledi.

Arslantaş, "Bağımsızlığımızın mührü olan 15 Temmuz destanı azmin ve inancın abidesidir. Dirayetli olmak, metanetli durmak hayasız akınlara karşı tek vücut olmak, bizi diğer milletlerden ayıran vasıflarımızdır." dedi.

Milletvekili Karakelle de FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'da darbe girişiminde bulunduğunu anımsatarak, tarihi bir günün eşiğinde olunduğunu söyledi.

Darbe teşebbüsüne tepki gösteren Karakelle, FETÖ, PYD, PKK ve DAEŞ'in "Batılı" denilen ve insan hakları havarisi kesilen bazı ülkelerin taşeronluğunu yaptığını dile getirdi.

Darbe girişimi sırasında İstanbul'da şehit olan Recep Gündüz'ün babası Yaşar Gündüz de kürsüye çıkarak, "Erzincan, benim oğlumun düğününe mi geldiniz? Başka bir şey söylemiyorum." ifadelerini kullandı.

- Kars

Kars'ta valilik tarafından şehit yakınları ile gaziler onuruna Kafkas Üniversitesi Konukevi'nde yemek verildi.

Yemekte konuşan Kars Valisi Rahmi Doğan, bir yıl önce şehit ve gazilerin olduğu hüzünlü bir olayın yıl dönümü için bir araya geldiklerini belirterek, "Bu millet asla 15 Temmuz'u unutmayacak. Bu milletin çocuklarına 15 Temmuz'u asla unutturmayacağız. Gelecek nesillere 15 Temmuz'da yaşananları, bu millete kurulan tezgahı anlatıp onların ufkunu açacağız." şeklinde konuştu.

Yemek sonrası, Erzurum Büyükşehir Belediyesi mehteran takımı eşliğinde meşaleli yürüyüş düzenlendi.

Yaklaşık 2 bin 500 kişinin katıldığı yürüyüş, Garnizon Komutanlığı önünden başlayıp İl Emniyet Müdürlüğü önüne kadar sürdü.

Türk bayrakları taşıyan grubun tekbir getirdiği yürüyüşün ardından mehteran takımı gösteri yaptı.

Yemek ve yürüyüşe Vali Doğan'ın yanı sıra 14. Mekanize Tugay Komutan Vekili Albay Ali Fuat Arıkan, Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Osman Kılıç, AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın, çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri, şehit yakınları, gaziler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER