Gelir Testine 3 Bin Kişi Başvurdu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca uygulamaya konulan gelir testi için Erzincan’da yaklaşık 3 Bin kişi başvuruda bulunduğu bildirildi.

Gelir Testine 3 Bin Kişi Başvurdu

 Erzincan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Ömer Bingöl yaptığı yazılı açıklamada, 1 Ocak tarihinden itibaren sosyal güvencesi olmayan bireylerin gelir testlerini yapmak için kanun gereği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının görevlendirildiğini hatırlattı.  Sosyal güvencesi olmayan veya yeşil kart vizesi dolanların adrese dayalı kayıt sistemine göre bulundukları il veya ilçelerdeki vakıflara müracaat etmeleri gerektiğini belirten Bingöl, şunları kaydetti: "Bu kapsamda il merkezimizden yaklaşık 3 bin kişi vakfımıza müracaat etmiştir. 3 bin kişinin başvuruları sisteme kayıt edilmiştir. Sisteme kayıt işlemi yapılan müracaatların gelir testleri yapılarak Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirimleri vakfımızca sağlanacaktır. Ayrıca 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yeşil kart sahiplerinin vize süreleri doluncaya kadar sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edeceklerini belirterek, yeşil kartlıların vizesi dolduktan sonra bir ay içerisinde gelir testi için müracaat etmeleri gerekmektedir” dedi.

Yeşil kart vizesi dolmayan, sosyal güvencesi olan, 2022 sayılı yasaya göre yaşlılık ve özürlülük maaşı alan ya da başkası üzerinde sosyal güvencesi olan bireylerin müracaatlarının yaşanan yoğunluğun başlıca nedenleri olarak görüldüğüne işaret eden Bingöl, bu kişilerin müracaat etmelerinin gerekmediğini bildirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER