banner377

Kamu-Sen basın açıklamalarını sürdürdü

Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Rahmi Özden 666 sayılı kararname ile çıkarılan bir kısım devlet memuruna yapılan ek ödemeler ile ilgili açıklama yaparken milletvekili maaşları için 15 dakikada yasanın çıktığını iki buçuk milyon memur için 15 ayda yasanın çıkarılamadığını ifade etti.

Kamu-Sen basın açıklamalarını sürdürdü

Sendika üyeleri ile birlikte açıklama yapan Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Rahmi Özden “ Bilindiği üzere 666 sayılı kanun hükmünde kararname ile devlet memurlarının bir kısmına ek ödeme yapılmış, hatta hükümetin atadığı üst düzey yöneticilere 759 TL ek ücret verilmiştir. Kararname başta öğretmen, öğretim görevlileri, sağlık personeli, askerler ve Din Hizmetleri Sınıfında çalışanlar, fazla mesai, ikramiye ve tazminat ödemesi olanlar ve KİT’lerde çalışan personel olmak üzere, kamuda çalışanlar açısından yeni adaletsizlikler ve mağduriyetler doğurmuştur. Biz de 23 Kasımdan itibaren TBMM’ye sesimizi duyuruncaya kadar her çarşamba günü yaptığımız ve yapacağımız eylem ve basın açıklamalarına devam edeceğimizi belirtmiştik. Öğle bir meclis düşünün ki gece yarısı 15 dakikada kanun çıkararak gelecekte kendileri için  %100 zam yapabiliyor.  Ancak yaklaşık iki buçuk milyon memur için 15 ayda bir kanun çıkaramıyor. Memurun arabasına laf söyleyenler on bir bin lira milletvekili maaşı ile geçinemediklerini ifade ediyorlar. Bu tür konuşmalar iki buçuk milyon memura hakarettir, onlara saygısızlıktır. Oysa memurlar düğünlerde verecekleri 20 lirayı bile hesap eder duruma gelmiştir.

           
Biz bu gün buradan kendileri için on beş dakikada kanun çıkarıp emekli maaşlarını 8000 TL çıkması için oy veren milletvekillerini, 15 aydır sendika toplu sözleşme yasasını çıkarmayan, çıkması için çaba göstermeyen milletvekillerini ve Anayasa için memura toplu sözleşme verileceği müjdesiyle kampanya düzenleyip nikâhlarında dahi bu kadar içten “evet” demediklerini dile getirip bugün ise sessiz kalan yandaş sendikayı kınıyoruz. Şu an için geçinmekte zorluk çeken memurlar. Ek ödemeler taban aylığına yansıtılmadığı için emekli memura hiçbir faydası olmayacaktır. Emekli olan memurlar yaklaşık yüzde 50-60 oranında ücret kaybına uğruyorlar. Ayrıca milletvekillerine müjde niteliği taşıyan kanundan, vatandaşlarımız için ise yine kötü haber geldi. Artık aile hekimliklerinde yazılan reçetelerden de her reçete için 3 TL alınması ve bir reçeteye 3’ten fazla ilaç yazılması durumunda, fazladan yazılan her ilaç için 1 TL ek katılım payı alınması da aynı teklifin içinde yasalaştı” diye konuştu.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER