banner352

Meyveciliğe Tam Destek

Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 2012 yılında da meyveciliğe yönelik desteklemelerin sürdürüleceğini bildirdi.

Meyveciliğe Tam Destek

 2012 yılında Erzincan İl Özel İdaresinden sağlanan kaynakla kiraz ve zerdali bahçesi kurmak isteyen çiftçiler sübvanse edilecek. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Lek, meyvecilik sektörüne yıllardan beri uygulanan sübvanselerin bu yıl da devam ettirileceğini kaydetti. İl Müdürü Lek açıklamasında “ilimiz merkez ve ilçelerinde İl Özel İdaresi bütçeli sanayi meyveciliğini teşvik etme amaçlı kapama zerdali (aşısız kaysı) bahçeleri tesis edilecektir.3 dekar ve üzeri yapılacak bahçelerde üreticilerimizden tapu fotokopisi ve dilekçe alınacak olup zerdali fidanları ücretsiz dağıtılacaktır. Ayrıca yarı bodur 0900 ziraat çeşidinden merkez ve ilçelerinde en az 3 dekar olmak kaydıyla tapu fotokopisi ve dilekçeleri alınan üreticilerimizden kapora alınmak suretiyle kapama kiraz bahçeleri kurulacaktır. Üreticilerimizin ilde Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ilçelerde ilçe gıda tarım ve hayvancılık müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir” dedi.

Geçtiğimiz yıl içerisinde zerdali bahçesi kuran çiftçilere ücretsiz olarak 15 bin adet fidan dağıttıklarını hatırlatan İl Müdürü Lek, 2012 yılında da ücretsiz fidan dağıtımının sürdürüleceğini kaydetti. Erzincan’da yetişen zerdalinin meyve suyu üretimi açısından en uygun çeşitlerden biri olduğunu belirten İl Müdürü Lek amaçlarının Erzincan genelinde başlattıkları sanayi meyveciliği çalışmalarını geliştirmek olduğunu vurguladı. Sanayi meyveciliğinin girdi açısından son derece düşük maliyetli bir üretim olduğunu ve Pazar sorununun bulunmadığını kaydeden Lek, son yıllarda Erzincan’da kiraz yetiştiriciliğinin de hızlı bir gelişme gösterdiğini ve bu alanda ihracaata dönelik üretimin başladığını vurgulayan Lek, geliştirdikleri projelere büyük destek sağlayan Erzincan İl Özel İdaresi yetkililerine de teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER