banner362

Pazarcılar artık bağırmayacak

Kamuoyunda "Hal yasası" olarak bilinen kanun 1 Ocak 2012 itibariyle yürürlüğe, girdi. Bundan sonra, müşteri çekmek için bağıran pazarcı 50 lira ceza ödeyecek. Pazardaki her mal için künye oluşturulacak. Son olarak da haller de şehir dışına taşınacak.

Pazarcılar artık bağırmayacak

Pazarcının sesi yeni hal yasasıyla kısılacak. Pazarda bağırmayı yasaklayan kanun, 1 Ocak itibariyle yürürlüğe girdi. Yeni yılla birlikte pazarı pazar yapan alışılmış sesler duyulmayacak. Pazar müşterisi istediği tezgâha davet almayacak. Pazarcı bu davette ısrarcı olursa 50 lira ceza ödeyecek. Vatandaş da uygulamanın faydalı olacağı görüşünde. Tezgâhını pazar alanının dışına ve geçiş yoluna seren de bu uygulamadan nasibini alacak. Pazarcıya, pazar yerine, komisyonculara da standartlar geliyor. Artık tezgâhtaki her malın bir künyesi olacak. Ürünler cinsine, doğal özelliklerine, kalitesine göre sınıflandırılacak. Buna ek olarak, hileli tartı kullananlar ile ürünleri hijyenik kurallara aykırı şekilde satanlar da 200 lira ceza ödeyecek.

Yeni yasayla birlikte et, süt ve su ürünleri, bal ve kesme çiçek de hallerde satılacak mallar kapsamına alınıyor.

Konu ile ilgili olarak Erzincan Pazarcılar Dernek Başkanı Servet Demir “ Bağırma ile ilgili çıkan bu yasayı bizlerde destekliyoruz. Çok iyi bir karar, bizlerde haftanın her günü bağırmaktan nefesimiz kesilir hale gelmişti. Yapılan etiketler sayesinde vatandaşda rahatsız olmadan ve rahat bir şekilde alış verişini yapacaktır. Tabiki bu uygulama hemen kesilmez. Ancak zaman içerisinde biteceğine ve bir süre sonra tamamen bağırma olayının ortadan kalkacağına inanıyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER