banner377

Yaban Keçisi avcısı yakalandı

Erzincan’ın Kemah ilçesine bağlı Boğaziçi bölgesinde kaçak olarak yaban keçisi avlayan bir kişi, vatandaşın ihbarı üzerine yakalandı.

Yaban Keçisi avcısı yakalandı

Koruma altındaki türlerden olan yaban keçisinin karşılığında da yakalanan şahsa 12 bin TL tazminat ve kaçak avcılık yaptığı gerekçesiyle de bin 200 TL idari para cezası kesildiği öğrenildi. Çevre ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma Milli Parklar personeli bölgeyi takibe aldı. Orman su işleri 30. şube müdür vekili Fuat Güler, yasak av yapan şahıs için gerekli cezai işlerin yapıldığını söyledi.

Güler; “Bilinçli ir vatandaşımızın ihbarı üzerine keçi avının Jandarma komutanlığımızın da yardımları ile tespit etmiş bulunuyoruz.  Bu hayvanların yaban keçilerin avlanması av komisyonu kararı ve kara avcılık kanunu gereğince bakanlığımızca koruma altında olduğumuz dan  avlanmaları yasaktır. Ancak bu hayvanların envanterleri yapılarak her yıl belirlenen sayıda ki hayvanlar 8 yaş üstünde ki olgun hayvanlar av turizmi kapsamında bizim gözetimimizde avlanması yapılabilir. Aksi takdirde ne şekilde olursa olsun canlı yada ölü bulundurulması avlanması yasaktır. Yasa dışı olarak avlanan şahıslara olarak ta müdürlüğümüzce gerekli işlemler yapılıyor.  Bilinçli vatandaşlarımızın ihbarlarını değerlendirerek yasa dışı yapılan, ilimizin güzelliği olan bu hayvanların koruma adına halkımızın da büyük bir destek vereceğini inanıyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER