Kategoriler

Nehaber24.com

FETÖ'nün 'taktik slaytları' iddianamede

İzmir'de FETÖ'ye soruşturmasında yakalanan örgütün "eğitim danışmanı"nda ele geçirilen ve FETÖ'ye eleman kazandırılması için izlenmesi gereken yöntemleri anlatan "taktik slaytları" iddianameye girdi.

İZMİR(AA) - İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturmada, örgüt hiyerarşisinde "eğitim danışmanı" olan bir sanığın evinden ele geçirilen ve FETÖ'ye eleman kazandırılması için izlenmesi gereken yöntemleri anlatan "taktik slaytları" ilişkin bilgiler iddianamede yer aldı.

İzmir Cumhuriyet Savcısı Ayhan Yılmaz tarafından FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında hazırlanan ve İzmir 14. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, "silahlı terör örgütü yöneticisi olmak" suçlamasıyla 22,5 yıla kadar hapis cezası talep edilen örgütün eğitim danışmanlarından sanık M.İ.Y'nin ikametinde ele geçirilen dijital veriler ve belgeler paylaşıldı.

Örgütün, Dikili ilçesinde eğitim danışmanı olarak görevlendirdiği sanığın ilahiyat fakültesi mezunu olduğu belirtilen iddianamede, dini konuların istismar edilerek nihai hedef olan örgüte bağlılığı artırmak için çalışmalar yürütüldüğü kaydedildi. İddianamede, bu çalışmalarla örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in doğa üstü güçleri olduğu yönünde insanları inandırmanın amaçlandığı anlatıldı.

İddianamede yer alan belgeler, FETÖ'nün dini duygulardan yola çıkarak hedefine aldığı kişileri zaman içinde nasıl kazandığı ve sempati oluşturduğu bu kişileri amaçları doğrultusunda çalışacak örgüt elemanı haline nasıl dönüştürdüğünü ortaya koydu.

İlk bakışta dini yapıymış gibi hareket edildiğinin görüldüğü belgelerde, sonraki eğitim çalışmalarında örgüt elebaşı Fetullah Gülen'e ve kurduğu örgüt yapısına bağlılığı artırıcı "beyin yıkama" yöntemleriyle çalışmalara ağırlık verilmesi dikkati çekiyor.

Ele geçirilen slaytlarda, ilk bakışta dini temelli bilgilerin yer aldığı görülürken, Bediüzzaman Said Nursi'nin eserleri ön plana çıkarılıyor. Belgelerde, "Risale-i Nur dersi verilirken dikkat edilmesi gerekenler" başlığıyla yer alan slaytta, "sohbet" adıyla düzenlenen toplantılara gelenlere taviz verilmemesi istenerek "Meseleleri ucuza satmamalı. Meselelerimizi dinlemek zorundalar. Unutulmamalı ki biz onlara bizim meselelerimizi dinleyip öğrenmeleri için ders çalıştırıp, yemek veriyoruz." ifadeleri kullanılıyor.

Örgüte eleman kazandırmak için "taktik slaytlar"

Ele geçirilen slaytlarda "insan kazanma" adı altında örgüte nasıl eleman kazandırılacağına ilişkin bilgiler de yer alıyor.

Bir slaytta hedefe alınan kişilerle arkadaşlık kurulması tavsiye edilerek "arkadaşlık kurmadan gönüllere giremezsiniz. Çok insan dolaşmalı. Herkese hedef olarak en az 10 insan demeli. Dört bini 40 bin yapmalısınız. Ortada olan bir sürü insan var." ifadeleri kullanılıyor.

Slaytlarda "hizmet" olarak anılan örgüte koşulsuz teslim olunması gerektiği belirtilirken, "cemaate ve şahs-ı maneviye sırt dönen, tavır koyan zamanla kupkuru kalır." gibi ifadelerle yapıdan ayrılmaların önüne geçmek için tehditlerinde de yer aldığı görülüyor.

Vatikan temsilcisi Gülen'i anlatmış

Ele geçirilen slaytlardan birinde de Vatikan'ın eski İstanbul temsilcisi Georges Marovitch'in örgüt elebaşı Gülen ile ilgili söylediği ileri sürülen bir sözü de yer alıyor.

Slaytta, Marovitch "Gülen, inançlar ve kültürler arası diyaloğa hizmet eden, barış ve sevgi insanıdır. Sevgi ve hoşgörüye dayalı gerçek İslamiyeti onun sayesinde tanıdık. Etrafıma bakıyorum, toplumun her kesiminden insanları burada görüyorum ve soruyorum: Nedir bizleri buraya çeken? Hristiyan, Müslüman, Yahudi kardeşlerimizi burada toplayan nedir?" ifadeleri bulunuyor.

Muhabir: Meriç Ürer

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Spor
Galatasaray Kulübü Başkanı Cengiz: Ardı arkası kesilmeyen cezalara maruz bırakıldık
Ekonomi
Türk Savunma Sanayii Zirvesi sona erdi
Ekonomi
ECB Başkanı Draghi: Risk dengesi aşağı yönlü hareket ediyor
Sağlık
Obezite ile mücadele için 30 Obezite Merkezi açılacak
Genel
İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te tansiyon yükseliyor
Genel
Kimlik kartı ve sürücü belgesinde randevu süresi kısalıyor
Ekonomi
Tarkan reklam filminde izleyiciyle buluşacak
Genel
'Kız Kardeşler' Berlin'de Altın Ayı için yarışacak
Politika
Erdoğan ikinci 100 günlük hedefleri açıkladı
Spor
TFF Tahkim Kurulu, Ahmet Ağaoğlu'nun cezasını kaldırdı