Kategoriler

Nehaber24.com

Sivas katmeri tescil yolunda

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası, kente özgü lezzetlerden katmerin coğrafi işaret olarak tescillenmesi için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuruda bulundu.

SİVAS (AA) - Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Osman Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, Sivas'a özgü yöresel lezzetlerin markalaştırılması amacıyla girişimlerini sürdürdüklerini, Sivas köftesinden sonra Sivas katmerini de tescillendirmek istediklerini belirtti.

Türkiye'deki kalabalık nüfusuyla bilinen Sivas'ta özellikle yaz aylarında memleketlerini ziyarete gelen Sivaslıların büyük ilgi gösterdiği katmerin coğrafi işaret olarak tescillenmesi için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuruda bulunduklarını aktaran Osman Yıldırım, şunları kaydetti:

"Daha önce Sivas köftemizin patentini almıştık. Köftemizi markalaştırdık. Şimdi de Sivas katmeri, peskutan çorbası, pezik turşusu olarak 3 ürünümüz için de müracaat ettik. Sivas katmeri en fazla tüketilen ürünlerimizden. Sivasımızın değerlerini gelecek nesillere aktarmak için ve korumak için STSO olarak yöresel değerlerimizi tescillendiriyoruz. Önümüzdeki günler içerisinde başvurumuz onaylanacak. Bizler bu tadı ve lezzeti koruyarak, gelecek nesillere aktaracağız."

Muhabir: Halife Yalçınkaya

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Genel
Kılıçdaroğlu'na 'Man Adası iddiaları' için yeni tazminat kararı
Sağlık
D vitamini için günde 15 dakika yeter
Politika
Bedelli düzenlemesinin de bulunduğu 'torba teklif' Mecliste
Ekonomi
Savunma sanayisine 'bedelli' katkısı
Genel
MEB Bursluluk Sınavı sonuçlarını açıkladı
Ekonomi
Ustalık belgesi olmayan lokanta açamayacak
Erzincan
Erzincan'da 46 yabancı uyruklu yakalandı
Ekonomi
Samsung QLED TV'ler "stres testi"ni geçti
Genel
Turkven’den dev yatırım
Ekonomi
TV+'ta Dünya Kupası'nda en çok izlenen maçı, final oldu