Kategoriler

Nehaber24.com

Sivas katmeri tescil yolunda

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası, kente özgü lezzetlerden katmerin coğrafi işaret olarak tescillenmesi için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuruda bulundu.

SİVAS (AA) - Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Osman Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, Sivas'a özgü yöresel lezzetlerin markalaştırılması amacıyla girişimlerini sürdürdüklerini, Sivas köftesinden sonra Sivas katmerini de tescillendirmek istediklerini belirtti.

Türkiye'deki kalabalık nüfusuyla bilinen Sivas'ta özellikle yaz aylarında memleketlerini ziyarete gelen Sivaslıların büyük ilgi gösterdiği katmerin coğrafi işaret olarak tescillenmesi için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuruda bulunduklarını aktaran Osman Yıldırım, şunları kaydetti:

"Daha önce Sivas köftemizin patentini almıştık. Köftemizi markalaştırdık. Şimdi de Sivas katmeri, peskutan çorbası, pezik turşusu olarak 3 ürünümüz için de müracaat ettik. Sivas katmeri en fazla tüketilen ürünlerimizden. Sivasımızın değerlerini gelecek nesillere aktarmak için ve korumak için STSO olarak yöresel değerlerimizi tescillendiriyoruz. Önümüzdeki günler içerisinde başvurumuz onaylanacak. Bizler bu tadı ve lezzeti koruyarak, gelecek nesillere aktaracağız."

Muhabir: Halife Yalçınkaya

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Genel
Türkiye Antarktika'da meteorolojik çalışma yapacak
Ekonomi
Citroen Total WRT, Monte Carlo Rallisi'ne hazır
Ekonomi
VakıfBank Genel Müdürü Özcan: Türkiye artık tünelden çıktı, türbülansı geride bıraktı
Ekonomi
Türkiye 'Kılıç' ile uzaya çıkacak
Erzincan
Erzincan'daki Göyne Sulama Barajı buz tuttu
Genel
Söndürülmeyen izmaritler binlerce yangına neden oldu
Ekonomi
Belirsizlikler Avrupa ekonomisini yavaşlatıyor
Genel
Hanzade Doğan Boyner, Davos'ta dijital dönüşümü anlattı
Genel
'UYUMA' uygulamasını indiren kullanıcı sayısı 100 bini aştı
Politika
'Beka için milli karar, Cumhur için istikrar'