Kategoriler

Nehaber24.com

Erzincan Şeker Fabrikası Satılıyor !

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) 14 şeker fabrikasının satış yöntemiyle özelleştirilmesi için ihale açtı. Nisan ayında yapılacak ihaleler için teminat tutarları da açıklandı

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) 14 şeker fabrikasının satış yöntemiyle özelleştirilmesi için ihale açtı; ihaleler Nisan ayında yapılacak.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan ilana göre Türkiye Şeker Fabrikası AŞ'ye ait 14 şeker fabrikasından Bor, Çorum, Kırşehir ve Yozgat fabrikalarının ihalesi 3 Nisan'a, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu ve Turhal fabrikaları için 11 Nisan'a, Afyon, Alpullu, Burdur, Elbistan ve Muş fabrikaları için 18 Nisan'a kadar teklif verilebilecek.

Şartname bedeli 10 bin lira olarak belirlenirken, geçici teminat tutarları ayrı ayrı olmak üzere; Erzincan, Erzurum, Kastamonu, Alpullu, Elbistan ve Muş fabrikaları için 3 milyon TL, Bor, Kırşehir, Yozgat ve Burdur fabrikaları için 4 milyon TL, Çorum, Ilgın, Turhal ve Afyon fabrikaları için 5 milyon TL olarak belirlendi.

İhalelere gerçek ve tüzel kişiler ile yatırım fonları ve ortak girişim grupları katılabilecek. Pazarlık usulü ile gerçekleştirilecek ihaleler, pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımı ile yapılacak açık artırma suretiyle sonuçlandırılabilecek.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ihale ve mevcut personele ilişkin yapılan açıklama şöyle:

Çalışanların haklarının korunması sağlanmıştır.

Bu çerçevede;

1- Özelleşecek Fabrikalarda Çalışan Memurlara tanınan imkanlar/seçenekler

- Diledikleri taktirde Türkşeker’e ait diğer fabrikalarda çalışmaya devam edeceklerdir.

- Arzu ederlerse tüm özlük hakları korunarak diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakil olacaklardır.

- Ayrıca talep etmeleri halinde özelleştirilen fabrikalarda yeni yatırımcılar ile çalışabileceklerdir.

2- Özelleşecek Fabrikalarda Çalışan Daimi ve Geçici İşçilere tanınan imkanlar/seçenekler

- Talepleri halinde Emeklilik hakkını henüz elde etmemiş olanlar Türkşekerin diğer fabrikalarında çalışmaya devam edeceklerdir.

- Dileyen İşçiler ilgili mevzuat çerçevesinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yılda 12 ay çalışma hakkıyla istihdam edileceklerdir.

- Özelleştirilen fabrikalarda çalışmaya devam etmek isteyenler Türkşeker tarafından tüm yasal hakları ödendikten sonra Alıcı ile çalışmaya devam edebilecek daha sonraki dönemde emeklilik hakkını kazanmadan önce kamuya geçmek istemeleri halinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilecektir.

Mevcut durumda Türkşeker’e pancar temin eden çiftçiler mevcut kotaları kapsamında pancar üretmeye devam edeceklerdir. Alıcılara mevcut çiftçilerle asgari 5 kampanya dönemi boyunca pancar üretim sözleşmelerini devam ettirme zorunluluğu getirilmiştir. Bu düzenleme ile mevcut tüm çiftçilere pancar üretim sözleşmelerini devam ettirme imkânı sağlanacaktır.

Fabrikalarda üretim devamlılığı ve zorunluluğu getirilmiştir. Özelleştirme modeli çerçevesinde temel hedeflerden birisi de fabrikaların pancardan şeker üretimi faaliyete devam etmelerinin sağlanmasıdır. Bu amacı gerçekleştirmek üzere, yatırımcıların üretim faaliyetlerini devam ettirmeleri yönünde şartlar öngörülmüştür.

Şeker üretimi ile doğrudan ilişkisi bulunmayan arsa ve araziler ihale dışında tutulmuştur. Şeker fabrikalarının üretim faaliyetleri için gerekli olmayan taşınmazları ihale kapsamı dışında tutulmaktadır.

Yorumlar

Milli görüş 11 Ay Önce

Susun bakalım nereye kadar susacaksınız.

nur 11 Ay Önce

şirkete bağlı olarak çalışan güvenlikler (taşeron) bunlar ne olacak

Ayşegül 11 Ay Önce

Hadi kişi bazında özlükleri sağladınız.. Ya ülkenin geliri serveti ne olacak... Sat Sat Sat nereye kadar kolaymı kuruldu bunca fabrika... Yazıktır günahtır...

Vay beee 11 Ay Önce

Vay beee

ABUŞOĞLU 11 Ay Önce

Mesele satılıp satılmaması değil.Mesele şimdikinden daha çok fayda sağlayıp sağlamayacağı, çalışan kardeşlerimizin iş endişeleri ve bölgeye olan diğer katkılarının sürüp sürmeyeceği. Şimdikinden daha yüksek kapasite ile çalışacak daha çok istihdam olacak daha fazla fayda sağlayacak ise elbette satılsın. Ancak 5 yıl sonra kapatılacak olur ise yazık olur vebal olur Erzincanımıza zarar olur.Ülkemize zarar olur.

Daha Fazla Haber
Genel
Belçika Başbakanı Michel'den istifa kararı
Politika
İran Cumhurbaşkanı Ruhani Türkiye'ye gelecek
Genel
Fransa'da lise öğrencileri yeniden sokaklarda
Genel
YPG/PKK'nın Ayn el-Arap'ta kazdığı hendek ve tüneller görüntülendi
Politika
CHP'nin Ankara ve İstanbul adayları belli oldu
Genel
Akbank'tan sermaye artırımı kararı
Genel
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Suriye anayasa komisyonu çalışmalarında önemli aşamaya geldik
Spor
Messi 'Altın Ayakkabı' ödülünü aldı
Genel
Toyota Corolla zirveyi bırakmıyor
Genel
Dicle Barajı'nda kopan kapağın montajına başlandı