Kategoriler

Nehaber24.com

Erzincan’da Baklagil Demonstrasyonu Başlıyor

Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü il genelinde baklagil üretimin artırmak amacıyla yeni bir baklagil demonstrasyonu başlattı.

Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü il genelinde baklagil üretimin artırmak amacıyla yeni bir baklagil demonstrasyonu başlattı. Hayata geçirilen proje ile taze ve kuru fasülye ile nohut yetiştiriciliğinin geliştirilmesi hedefleniyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından finanse edilen proje kapsamında yaklaşık 700 dekar alanda baklagil ekimi gerçekleştirilecek.

                Projeyle ilgili bilgiler veren Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Şahin, ilde halihazırda yapılan baklagil yetiştiricilinin yaygınlaştırılması amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına sundukları projenin onaylanarak hayata geçirildiğini ve projenin toplam bedelinin 450 bin TL olduğunu söyledi. İl Müdürü Murat Şahin, proje kapsamında ÇKS üzerinden seçilen ve bu konuda teknik bilgiye sahip çiftçilerle demonstrasyon çalışması yapacaklarını belirtti. Demonstrasyon çalışmalarının sezon boyunca teknik ekipler tarafından kontrol edileceğini belirten İl Müdürü Şahin, çalışmaların başarılı olması durumunda önümüzdeki yıllarda ekim alanlarının genişletileceğini bildirdi. Çalışmaların Sürurbey şeker kurufasülye, cino taze fasülye ve Azkan nohut çeşidi ile yapılacağını kaydeden il Müdürü Murat Şahin, demonstrasyon çalışmalarında tamamen basınçlı sulama sistemlerinin kullanılacağını söyledi. Erzincan’ın baklagil yetiştirme konusunda tecrübeli olduğunu ancak yeni kullanılacak çeşitlerle baklagil yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılacağını söyledi. Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü sezon boyunca demonstrasyon çalışmalarını takip edecek.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Eğitim
Rektör Turizm MYO mutfağını ziyaret etti
Belediye
56 ayda Erzincan'ın çehresi değişti
Genel
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Öncü kardeşleri kabul etti
Genel
Doğu'da ulaşıma kar engeli
Spor
"Senior kategorisindeki en genç Türk sporcu olacağım"
Spor
Kasımpaşa, Mustafa Denizli'nin sözleşmesini uzattı
Genel
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bahçeli bir araya geldi
Genel
Şehit Emniyet Müdürü Verdi son yolculuğuna uğurlandı
Ekonomi
Türkiye 'kilogram'daki değişikliğe hazır
Genel
Atatürk, Galata ve Haliç Metro köprüleri deniz trafiğine açılıyor