Kategoriler

Nehaber24.com

Erzincan’da Baklagil Demonstrasyonu Başlıyor

Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü il genelinde baklagil üretimin artırmak amacıyla yeni bir baklagil demonstrasyonu başlattı.

Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü il genelinde baklagil üretimin artırmak amacıyla yeni bir baklagil demonstrasyonu başlattı. Hayata geçirilen proje ile taze ve kuru fasülye ile nohut yetiştiriciliğinin geliştirilmesi hedefleniyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından finanse edilen proje kapsamında yaklaşık 700 dekar alanda baklagil ekimi gerçekleştirilecek.

                Projeyle ilgili bilgiler veren Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Şahin, ilde halihazırda yapılan baklagil yetiştiricilinin yaygınlaştırılması amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına sundukları projenin onaylanarak hayata geçirildiğini ve projenin toplam bedelinin 450 bin TL olduğunu söyledi. İl Müdürü Murat Şahin, proje kapsamında ÇKS üzerinden seçilen ve bu konuda teknik bilgiye sahip çiftçilerle demonstrasyon çalışması yapacaklarını belirtti. Demonstrasyon çalışmalarının sezon boyunca teknik ekipler tarafından kontrol edileceğini belirten İl Müdürü Şahin, çalışmaların başarılı olması durumunda önümüzdeki yıllarda ekim alanlarının genişletileceğini bildirdi. Çalışmaların Sürurbey şeker kurufasülye, cino taze fasülye ve Azkan nohut çeşidi ile yapılacağını kaydeden il Müdürü Murat Şahin, demonstrasyon çalışmalarında tamamen basınçlı sulama sistemlerinin kullanılacağını söyledi. Erzincan’ın baklagil yetiştirme konusunda tecrübeli olduğunu ancak yeni kullanılacak çeşitlerle baklagil yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılacağını söyledi. Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü sezon boyunca demonstrasyon çalışmalarını takip edecek.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Ekonomi
Gazprom'un İngiltere'deki varlıklarına el konuldu
Spor
Monaco'dan 16 yaşındaki futbolcuya 20 milyon avro
Genel
Seçim günü üç şehirde basın merkezi kurulacak
Genel
Başbakan Yıldırım: Terör nereye kaçarsa ensesindeyiz
Spor
Rusya 2'de 2 yaptı
Genel
Avrupa'da oy verme işlemi sona erdi
Politika
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İzmir'e teknoloji üssü paylaşımı
Genel
'Kandil'i terör örgütünün başına yıkmaya devam edeceğiz'
Belediye
Erzincan İtfaiye müdürlüğüne ziyarette bulundular
Politika
"Memleket Sevdası İle Daha Güzel İşler Yapmaya Devam Edeceğiz"