Kategoriler

Nehaber24.com

8 Mart Dünya Böbrek Günü

Erzincan İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erkan Hirik, 8 Mart Dünya Böbrek günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaparak, kronik böbrek hastalığının dünyada ve ülkemizde salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirtti.

Hirik, açıklamasında: “ Kronik Böbrek Hastalığı dünyada ve ülkemizde salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunudur. Böbrek hastalığı erken saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir. Ancak hastalığın farkındalığının düşük olması, erken dönemde tespit edilmesine imkan vermemektedir. Bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve yaşam kalitesi bozulmaktadır.

Türk Nefroloji Derneği’nin ülkemizde yaptığı bir tarama çalışmasında Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının olduğu saptanmıştır. Kronik Böbrek Hastalığının gelişme riski, kadınlarda erkeklerden daha yüksek olabilmektedir.

Bazı böbrek hastalıkları, örneğin lupus nefropati veya böbrek enfeksiyonu (akut veya kronik piyelonefrit) genellikle kadınları etkiler. Böbrek enfeksiyonları (çoğu idrar yolu enfeksiyonu kadar) kadınlarda daha sık görülmekte ve gebelikte risk artmaktadır. Bu yüzden iyi sonuçlar elde etmek için teşhis ve tedavi zamanında yapılmalıdır. İleri derecede kronik böbrek hastalığı ve yüksek tansiyonu olan gebelerde erken doğumlar ya da düşükler görülebilir.

Gebelikte karşılaşılan sorunlar böbrek hastalığı riskini arttırmaktadır. Genç kadınlarda  preeklampsi (gebelik zehirlenmesi), septik düşük (plesantanın enfeksiyonu) ve doğum sonu kanama (doğumdan sonra major kanamalar) akut böbrek hasarının önde gelen nedenleri arasında yer alır. Ayrıca kronik böbrek hastalığını tetikleyebilir.

Bakanlığımız, böbrekler ve kadın sağlığı konusunda toplum bilincini arttırmak, kadınlarda kronik böbrek hastalığı ve gebelikte erken tanının önemini vurgulamak ve kronik böbrek hastalığının kadın sağlığı ve ülke ekonomisi üzerindeki ağır yükü hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla 8 Mart günü ve haftasında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Dünya Böbrek Günü teması “Böbrekler ve Kadın Sağlığı” olarak belirlenmiştir. Bu vesileyle kadın sağlığının ve özellikle böbrek sağlığının önemi üzerine düşünme fırsatı vermektedir. Dünya Böbrek Günü, 13.yıl dönümünde dünyadaki tüm kadınlar ve kızlar için sağlık eğitimi, sağlık ve böbrek hastalıklarının önlenmesi için uygun ve adil bir şekilde teşvik sağlamaktadır.

Sonuç olarak, kronik böbrek hastalığınız varsa ve gebeyseniz, aşırı lilodan kaçının, az tuz tüketin ve her gebe muayenenizde tansiyonunuzu mutlaka ölçtürün.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Ekonomi
17 Kez Görüntülendi.
Total'den Bursa'ya özel kampanya
Genel
2 Kez Görüntülendi.
Erdoğan'ın "miting" maratonu İzmir'den başlayacak
Ekonomi
3 Kez Görüntülendi.
Antalya Toyota Plaza Bakırcılar'a "Ichiban" ödülü
Ekonomi
4 Kez Görüntülendi.
Mutfak ekipmanları mağazası Restostore Eyüp'te açıldı
Genel
2 Kez Görüntülendi.
Securitas teknoloji ile yüzde 70’e varan tasarruf sağlayacak
Ekonomi
Moda’nın kalbi bu kez çocuklar için attı
Genel
2 Kez Görüntülendi.
Adalet Bakanlığından ABD'nin raporuna sert tepki
Genel
2 Kez Görüntülendi.
Türkiye İHA motoru satacak
Genel
1 Kez Görüntülendi.
'Hava durumu' uygulaması 2 milyon kişiye ulaştı
Genel
2 Kez Görüntülendi.
Hiperaktivitenin en önemli nedeni genetik yatkınlık