Kategoriler

Nehaber24.com

Seçime katılacak parti sayısı arttı

YSK Başkanı Sadi Güven, 24 Haziran'da yapılması planlanan cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimlerine 11 partinin katılacağını bildirdi.

ANKARA (AA) - Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 24 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimlerine ilişkin, "Siyasi partilerle ilgili bir itiraz kalmadı. Seçime 11 parti girmiş oldu. Seçim takvimini inşallah yarın yayımlamayı düşünüyoruz." dedi.

Güven, YSK binasından çıkarken gazetecilere yaptığı açıklamada, siyasi partilerin kayıtlarını Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının tuttuğunu söyledi.

Hür Dava Partisinin (HÜDA PAR) ilk önce seçime giremeyeceği yönünde kayıtların olduğunu ifade eden Güven, "İtiraz üzerine, 'Kongremizi yaptık.' dediler. Biz ilçelerden bütün belgeleri Yüksek Seçim Kurullarından, onların bize vermiş olduğu bilgileri teyit ettirdik. Toplamda 41 ilde teşkilatlanma şartını yerine getirdiler. Biz de Hür Dava Partisinin seçime girmesine karar verdik. Biraz önce imzalandı. Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere gönderildi." diye konuştu.

Sadi Güven, bütün partilerin itirazını değerlendirdiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Siyasi partilerle ilgili bir itiraz kalmadı. Seçime 11 parti girmiş oldu. Uyum yasası TBMM'den çıktı ancak Resmi Gazete'de şu an itibarıyla yayımlanmadı. Bu nedenle seçim takvimini yayımlayamadık. Bu değişiklikler bu gece ya da yarın Resmi Gazete'de yayımlanırsa bir kez daha gözden geçirip seçim takvimini inşallah yarın yayımlamayı düşünüyoruz."

Muhabir: Muhammed Boztepe

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Genel
Hepsiburada'nın KDV tutarı kadar indirimine mobilya ürünleri de girdi
Genel
Geleceğin "Karakartalı"na bronz ödül
Genel
Bakan Çavuşoğlu'ndan Kaşıkçı açıklaması
Politika
MHP Genel Başkanı Bahçeli: Cumhur İttifakı duruyor
Ekonomi
Meteorolojiden soğuk ve yağışlı hava uyarısı
Spor
Galatasaray Avrupa'da 274. maçına çıkıyor
Ekonomi
TCMB dolar cinsi zorunlu hesaplara ödenen faizi yükseltti
Genel
Turistler en fazla Antalya'da geceledi
Kültür-Sanat
İranlı oyuncular Boğaziçi Film Festivali'nin konuğu olacak
Genel
"Genç Çiftçi Akademisi"nde ilk ders zili çaldı