banner377
 1956 yılında Erzincan'da doğdu. İlk, orta ve yüksek öğrenimini aynı ilde tamamladı. Eğitim Enstitüsünden mezun olduktan sonra gittiği İngiltere'de yabancı dil eğitimi aldı. 
Bir süre öğretmenlik yaptı. Muştu dergisini çıkaran ekip arasında yer aldı. Sur, Hareket, Türk Edebiyatı gibi dergilerde şiir ve hikayeleri yayınlandı. 
Halil ibrahim Özdemir'in çocuklara yönelik olarak yazdığı çocuk hikayelerinin yanı sıra 'Bu Topraklar, Afganlı, Eyvah, Sislerin ardında' adlı romanları, 'Erzincan Fıkraları, Dünden bu güne Üzümlü,araştırmaları, gezi ve inceleme serisinden 'Kapı Komşumuz Gürcistan, Altın-Siyanür-Amerika',gezi notları, 'Gözleri Var Yalnızlığın, Veda ve Hüzün Adın' adlı şiir kitapları yayınlandı. 
Erzincan Ansiklopedisi çalışmasında genel koordinatör olarak çalışan H. İbrahim Özdemir, Erzincan'da yayınlanmakta olan Doğu gazetesinin ve CAN Tv nin kuruluşunu yaptı yazı işleri müdürü olarak çalıştı. 
Halen gazetenin sahibi olarak çalışmalarını yürütmektedir. 
Türkiye Yazarlar Birliği il temsilcisi olan H. İbrahim Özdemir, aynı zamanda Türkiye Spor Yazarları Derneği Erzincan Temsilcisi ve Erzincan Hayra Hizmet ve Dayanışma Vakfının başkanı. 
H. İbrahim Özdemir, evli ve üç çocuk babasıdır.