banner370

Türkiye Yazarlar Birliğinden Halil İbrahim Özdemir'e Ödül

Türkiye Yazarlar Birliği’nin ’’2014 yılı Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri’’ Bayburt’ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Doğu Gazetesi Sahibi, Gazeteci Yazar Halil İbrahim Özdemir, Şehir Kitapları dalında, Sözlü ve Sosyal Tarihi ile Üzümlü (Cimin) adlı eseri ile ödül almaya hak kazandı.

Türkiye Yazarlar Birliğinden Halil İbrahim Özdemir'e Ödül
Türkiye Yazarlar Birliği’nin ’’2014 yılı Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri’’ Bayburt’ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Doğu Gazetesi Sahibi, Gazeteci Yazar Halil İbrahim Özdemir, Şehir Kitapları dalında, Sözlü ve Sosyal Tarihi ile Üzümlü (Cimin) adlı eseri ile ödül almaya hak kazandı.

Türkiye Yazarlar Birliği’nin ’’2014 yılı Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri’’ Bayburt’ta düzenlenen törenle sahiplerine dağıtıldı.
Türkiye Yazarlar Birliği’nin ’’2014 yılı Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödül” törenine bu yıl Bayburt Üniversitesi ev sahipliği yaptı. Bayburt Üniversitesi Sosyal Tesisleri Konferans Salonunda düzenlenen törenle ödül sahipleri ödüllerini aldı.
Törene Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Selçuk Coşkun, Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkan Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, ödül sahipleri ve çok sayıda akademisyen ve öğrenciler katıldı. Doğu Gazetesi Sahibi, Gazeteci Yazar Halil İbrahim Özdemir, Şehir Kitapları dalında, Sözlü ve Sosyal Tarihi ile Üzümlü (Cimin) adlı eseri ile ödüle layık görüldü.

Bayburt Üniversitesi Sosyal Tesisleri Konferans Salonunda düzenlenen törenle ödül sahipleri ödüllerini aldı.
Törene Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Selçuk Coşkun, Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkan Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, ödül sahipleri ve çok sayıda akademisyen ve öğrenciler katıldı.
Açılış konuşması yapan Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Selçuk Coşkun, ödül töreninin Bayburt’ta yapılmasının kendileri için mutluluk verdiğini belirtti.
Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkan Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç da, “Türkiye Yazarlar Birliği, 37 yıldır, ülkenin imarına çalıştı mütevazıca ve gücü yettiğince. Türkiye Yazarlar Birliğinin imar çalışması iç dünyada, zihinlerde, idrakte, insan seviyesini yükseltmede ve bilgide gerçekleşen imardır. Bu alanın imarcıları, herkesten önce bilim ve fikir adamları, edebiyatçılar, sanatçılar, şairler, yazarlar ve mütercimlerdir. Onların bu çabalarına bir işarettir Türkiye Yazarlar Birliği olarak bizim yaptığımız" dedi.
Kırlangıç, yaptığı açıklamada şunları söyledi:
"Yazarlar, sanatçılar ve düşünce adamları, yüzlerce sahte gündemin içinde gerçek gündemi ortaya koymaya, sahici ufukları arayıp önce kendi çağının insanlarına, sonra da gelecek çağlara göstermeye çabaladıkça büyürler, yücelirler. Türkiye Yazarlar Birliğinin "Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları değerlendirmesi, işte tam bu yönde bir çalışmadır. Yani bu çalışma, insanı olanı işaret etmek, toplumun gözlerini açmak, ufkunu genişletmek ve gerçeklerin üzerinden örtüleri kaldırmak veya ayrıntıları görünür kılmak için didinen kalem sahiplerini takip etmek, toplumu onlardan haberdar etmek, onların yüklerine omuz vermek için naçiz bir çabadır. 35 yıldır bu çabadan vazgeçmedik. Tarihin heybetine nazaran kısa ve önemsiz görünen bu 35 yıl göreceli olarak uzun bir süredir aslında. Her yıl yaptığımız bu değerlendirme, Türkiye’de kurumsallaşan önemli ödüllendirmelerden ve tespitlerden biri olarak değerlendirilebilir. Türkiye Yazarlar Birliğinin "Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları" tespiti, yıl içerisinde öne çıkan sanat, edebiyat ve fikir eserlerine kamuoyunun dikkatini çekme ve toplumun öncüsü konumundaki sanatçı ve yazarlara borçlu olduğumuzu hatırlatma amacıyla yapılan bir değerlendirmedir. Yıl içerisinde yayımlanmış eserler, herhangi bir başvuru olmaksızın, Birliğimizin oluşturduğu heyetler tarafından irdelenmekte, aylar süren toplantılardan sonra her alanda iki veya üç eser son karar toplantısına sunulmakta ve son toplantıda sadece yönetim kurulu üyelerinin kararıyla bir eser seçilmektedir. Dolayısıyla, bu seçim son derece titiz bir seçimdir ve geriye dönüp baktığımızda Türkiye Yazarlar Birliğinin seçtiği yazar, şair ve sanatçıların büyük çoğunluğunun ön planda olmaya devam ettiğini ve alanlarında birinci sınıf kişiler olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte bu yıl yayımlanmış eserler arasından bu listeye girmeyi hak eden başka önemli eser ve isimler de var muhakkak. Aynı dalda bir sime tekrar ödül vermeme kuralı da bazı isimlerin elenmelerine yol açmıştır. Bazen de iki isimden birini seçmekte çok zorlandığımız olmuştur. Tabii ki bunlar bizim arşivimizde mahfuzdur.”
Konuşmaların ardından ödül sahiplerine ödülleri dağıtıldı. Program toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.


2014 YILI YILIN YAZAR, FİKİR ADAMI VE SANATÇILARI ÖDÜLLERİ:Hikâye dalında, Mustafa Çiftçi, Bozkırda Altmışaltı kitabıyla,
Şiirde, Ahmet Murat, Kalbin Kararı kitabıyla,
Romanda, Tayfun Pirselimoğlu, Kerr romanıyla,
Denemede, Hüseyin Akın, Hu Dönüşü kitabıyla,
Fikir’de, Necmettin Tozlu, Eğitimden Felsefeye adlı 3 ciltlik eseriyle,
Araştırmada, Mustafa Çevik, Mevlana’da Aşk ve Varoluş adlı kitabıyla,
İncelemede, İbrahim Tüzer, Ahmet Mithat Anlatılarında Kimlik İnşası ve Modernizm adlı kitabıyla, Edebi Tenkitte, Alphan Akgül, Anlamın Sesi: Yahya Kemal Beyatlı’nın Şiir Estetiği adlı kitabıyla, Dilde, Nurettin Albayrak, Gönül Çalab’ın Tahtı-Açıklamalı Yunus Emre Sözlüğü adlı eseriyle, Gezide, Mehmet Kurtoğlu, Eski Dünyaya Seyahat adlı kitabıyla,
Tercümede, İbrahim Demirci, Kudüs Konçertosu ile,
Biyografide, Abdulhamit Kırmızı, Avlonyalı Ferit Paşa- Bir Ömür Devlet kitabıyla,
Çocuk Edebiyatında, Türk Dili "Çocuk ve İlk Gençlik Edebiyatı Özel Sayısı" Aralık 2014
Şehir Kitaplarında, Halil İbrahim Özdemir, Sözlü ve Sosyal Tarihi ile Üzümlü (Cimin) adlı eseri ile,
Basın, yayın, televizyon, radyo alanında ödüllendirilenler:
Basın Fikirde, Akif Emre, (Yeni Şafak)
Basın Kültür-Sanat dalında Ayşe Olgun (Yeni Şafak)
Dergi yayıncılığında, Felsefe Dünyası
Dergi Özel Ödülünde Filiz Dergi- Bulgaristan’da Türkçe Bir Dergi
Elektronik Yayıncılıkta, Kültür Gündemi,
TV Belgeselde Ahmet Yeşiltepe, Zaman Yolcusu ile,
Radyo programında Serpil Özcan, Edebi Hafızamız ile (Akra FM),
sinema dalında, Burak Arlıel, Kırımlı adlı filmi ile, 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER