banner377

Başbakan Yıldırım: Türkiye geçmişinden aldığı güçle emin adımlarla yürüyor

Başbakan Yıldırım, "Türkiye'nin rejimi demokrasidir, cumhuriyettir. Türkiye geçmişinden aldığı, medeniyetinden aldığı güçle emin adımlarla muasır medeniyet seviyesine yürüyor. Türkiye'ye hiçbir ülke ayar veremez." dedi.

Başbakan Yıldırım: Türkiye geçmişinden aldığı güçle emin adımlarla yürüyor

ELAZIĞ (AA) - AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, bugünlerde Türkiye aleyhinde açıklamaların ardı ardına geldiğini belirterek, "Dün, Avrupa Birliği'nden, Danimarka Başbakanı çıkmış abuk subuk laflar ediyor. 'Türkiye gözümüzün önünde Erdoğan rejimi altında eriyor, böyle Avrupa'ya nasıl girecek?' Sen kimsin? Senin Türkiye'ye, Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanına söyleyecek lafın olabilir mi? Türkiye'nin rejimi demokrasidir, cumhuriyettir. Türkiye geçmişinden aldığı, medeniyetinden aldığı güçle emin adımlarla muasır medeniyet seviyesine yürüyor. Türkiye'ye hiçbir ülke ayar veremez." dedi.

Yıldırım, Yakup Kılıç Spor Salonu'nda "Millete Hizmet Yolunda Kutlu Yürüyüşe Devam" sloganıyla düzenlenen AK Parti Elazığ 6. Olağan Merkez İlçe Kongresi'ndeki konuşmasına, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını ileterek başladı.

AK Parti'de 19 Ağustos'ta başlayan ilçe kongrelerinin sürdüğünü, bugün Elazığ 6. Olağan Merkez İlçe Kongresi'nin gerçekleştirildiğini belirten Yıldırım, kongrenin hayırlı olmasını diledi.

AK Parti'nin hizmet aşkıyla çıktığı kutlu yolculukta, 16 yılı geride bıraktığını hatırlatan Yıldırım, "Bu aziz millete hizmet etmeyi bize nasip ettiği için Mevlamıza hamdolsun, şükürolsun. İnşallah daha nice yıllar, Rabbim bize bu aziz millete, bu aziz Elaziz'e hizmet etmeyi nasip eylesin. Elazığ, havası serttir, suyu serttir, insanı merttir, sözünün eridir. Biz Elaziz'e güveniriz, Elaziz de bize güvenir. 16 yıldır birlikte yürüyoruz." diye konuştu.

Elazığ'ın desteğini, gücünü hissederek bugünlere geldiklerini söyleyen Yıldırım, "Elazığ, 2007'deki referandumda yüzde 87 ile zirve destek verdi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 82 destekle yine başa güreşti. Türkiye'nin en önde gelen illeri arasında yer aldı. Kasım 2015 seçimlerinde yüzde 66,5 oy oranıyla Elazığ yine dörtte dört yaptı." ifadesini kullandı.

Elazığlıların her dönemde vekaleti AK Parti'ye teslim ettiğini dile getiren Yıldırım, emanete sahip çıkmayı sürdüreceklerini vurguladı. Başbakan Yıldırım, "Size inanıyoruz, size güveniyoruz. Sizin güveninize layık olmak için elimizden geleni yapacağız. Bizim millete muhabbetimizi, sevgimizi anlayamayanlar varsın anlamasın. Bu muhabbet, bu sevda, bu hizmet aşkı bitmez." dedi.

"Bu kutlu yürüyüşe devam etmeye var mısınız gençler?" sorusunu yönelten Yıldırım, salondan "evet" karşılığını alması üzerine, "Maşallah, tırnağın taşa değmeye Elazığ. Ceddinize rahmet Elazığ." diye konuştu.

"Türkiye'nin gelecek 5 yılına damgasını vuracak kararı 2019'da vereceğiz"

Türkiye'nin geleceğini şekillendirecek yeni döneme girildiğine işarete eden Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye, yeni dönemin adını 16 Nisan'da koydu. 16 Nisan referandumuyla 94 yıllık hükümet sistemimizi değiştirdiniz. Halkımızın oylarıyla artık önümüzdeki seçimlerde cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiyoruz. 2019'da üç tane seçim yapacağız. Belediye seçimleri, milletvekilli seçimleri ve cumhurbaşkanı seçimi. Türkiye'nin gelecek 5 yılına damgasını vuracak kararı 2019 yılında vereceğiz. Türkiye'yi Cumhuriyetimizin 100. yılına, muasır medeniyetler seviyesine çıkaracak kadrolar bu seçimlerde belli olacak. AK Parti'nin bugüne kadarki başarısının arkasında ak kadınların, ak gençlerin, ana kademenin imzası var."

Binali Yıldırım, "Bir kez daha Elazığ'da destan yazmaya var mısınız?" sorusuna, salondan "evet" karşılığını alması üzerine, "Biliyorsunuz, çıtayı yükselttik. Eskiden iktidar olmak için daha az oy yetiyordu. Şimdi seçmenin en az yarısından fazlasının oyunu, desteğini almamız gerekiyor. Çıtayı biz yükselttik. Artık AK Parti kendisiyle yarışan bir parti haline geldi. O halde geceyi gündüze katacağız, çırayı yıldız yapacağız, daha çok çalışacağız." dedi.

"Darbe girişimlerini, e-muhtırayı unutmadık"

Ak kadroların, 16 yıldır el ele, gönül gönüle bütün zorlukları aşarak geldiğini hatırlatan Yıldırım, şu değerlendirmede bulundu:

"2002'de Ak kadrolarla karanlık aydınlığa dönüştü. O günler ne dedik, 'yakın ışıkları Türkiye aydınlansın. Yakın ışıkları Elazığ aydınlansın.' Uçurum kenarındaki ülkeyi omuzuna alarak, AK Parti yeniden yükselişi, yeniden gelişmeyi sağladı. Bugün Türkiye, dünyanın sayılı ülkeleri arasında yerini aldıysa bu sizlerin alın teridir, bitmek tükenmek bilmeyen memleket sevdanızın eseridir. Bugünlere kolay gelmedik. Kötülüğü, karanlığı yenerek, ihanetleri defederek bugünlere geldik. İnançla imanla milletimizden aldığımız güçle bugünlere geldik. Darbe girişimlerini, e-muhtırayı unutmadık. Cumhurbaşkanlığı seçimini engellemek için ne tür hilelere başvurduklarını hepiniz hatırlıyorsunuz. Bir yargı darbesiyle AK Parti'yi kapatmak istemediler mi?"

Salondan yükselen "Şehitler ölmez, vatan bölünmez." sloganına Başbakan Yıldırım, "O şehitler, o kahraman Fethi Sekin'ler, Ömer Halisdemirler, vatan şehitleri, kahramanlarımız, onlara Allah'tan rahmet diliyorum. Bu ülkenin bağımsızlığı için bu bayrağın inmemesi için bu ezanların dinmemesi için canını seve seve veren şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Elazığ'ın gururu, medarı iftiharı Baskilli şehidimiz Fethi Sekin'e de Allah'tan rahmet diliyorum. Hiç merak etmeyin, sizde bu şuur oldukça, sizde bu vatan sevgisi, millet sevgisi, bayrak sevgisi, devlet sevgisi oldukça bu ülkeyi bölmeye hiç kimsenin gücü yetmez." ifadelerini kullandı.

Yıldırım, Yakup Kılıç Spor Salonu'nda "Millete Hizmet Yolunda Kutlu Yürüyüşe Devam" sloganıyla düzenlenen AK Parti Elazığ 6. Olağan Merkez İlçe Kongresi'ndeki konuşmasında, 15 Temmuz'da alçak FETÖ'nün aklı sıra demokrasiyi ortadan kaldıracağını, milleti esir alacağını ve ülkeyi karanlığa gömeceğini ifade etti.

Ancak o gece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla milletin meydanlara indiğini, meydanlarda tanklara, toplara, silahlara göğsünü siper ettiğini belirten Yıldırım, o gece her bir vatandaşın birer kahraman olduğunu vurguladı.

Yıldırım, o gece halkın gücünün tankın gücünü yendiğini, bir daha asla böyle bir karanlık tablonun bu ülkede yaşanmayacağının altını çizdi.

Son 15 yılda birçok engellerle karşılaşıldığını aktaran Yıldırım, bunların arkasına sığınmadıklarını, bahane üretmediklerini dile getirdi.

Başbakan Yıldırım, 2003-2016 yılları arasında Türkiye'nin üç kat büyüdüğüne işaret ederek, bu yılın ilk yarısında da büyümenin yüzde 5'in üzerinde gerçekleştiğini hatırlattı.

"Türkiye'ye hiçbir ülke ayar veremez"

Son 15 yılda milli gelirin üç kat arttığını vurgulayan Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bugün Türkiye satın alma gücüne göre, dünyanın 13'üncü büyük ekonomisine sahip. İnşallah önümüzdeki yıllarda da ülkemizi bölgenin parlayan yıldızı yapmaya kararlıyız. Artık ülkemizde vatandaşlarımız geleceğe güvenle bakıyor. Ülkemizin büyümesini, güçlenmesini istemeyenlere karşı mücadelemiz ilk günkü kararlılıkla sürecek. Hedef, terörü Türkiye'nin gündeminden çıkartmak, bütün enerjimizi ve gücümüzü gençlerimizin, milletimizin geleceği için harcamak.

Bugünlerde Türkiye aleyhinde açıklamalar ardı ardına geliyor. Dün, Avrupa Birliği'nden, Danimarka Başbakanı çıkmış abuk subuk laflar ediyor. 'Türkiye gözümüzün önünde Erdoğan rejimi altında eriyor, böyle Avrupa'ya nasıl girecek?' Sen kimsin? Senin Türkiye'ye, Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanına söyleyecek lafın olabilir mi? Türkiye'nin rejimi demokrasidir, cumhuriyettir. Türkiye geçmişinden aldığı, medeniyetinden aldığı güçle emin adımlarla muasır medeniyet seviyesine yürüyor. Türkiye'ye hiçbir ülke ayar veremez."

"Avrupa Birliği, bize laf edeceğine kendi geleceğine baksın"

Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin kendi kararını kendisi verecek güçte olduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Avrupa Birliği, bize laf edeceğine kendi geleceğine baksın, gelecek vizyonuna karar versin. Kırk yıldır iki ileri bir geri. Ne yapıyorsunuz kardeşim? Karar verin. Türkiye'nin üyeliği önünde durmadan engel çıkartmaya çalışıyorsunuz. Asıl niyetiniz neyse onu söyleyin, zaman kaybettirmeyin. Şunu söyleyeyim, Türkiye'nin, Avrupa Birliği'ne üyelik yolundaki kararında bir değişiklik yok. Asıl olan Avrupa Birliği hangi yöne gidecek?

Avrupa Birliği, medeniyetleri buluşturan bir açılım mı yapacak, yoksa kendi dar çevresi içerisinde yoluna devam mı edecek? Türkiye'yi Avrupalı mı, Asyalı mı diye sorgulamak hiç kimsenin hakkı değildir. Türkiye, Avrupa'nın da merkezindedir, Asya'nın da merkezindedir, coğrafi olarak da kültür olarak da gelecek olarak da. Bunların derdi, Türkiye'yi uzun süre dışarıda tutmak. Cumhurbaşkanımızın dik duruşu, bunların taktığı çelmelere karşı Türkiye'nin kendi kararını kendi vermesi, kalkınmasını istikrarlı şekilde devam ettirmesi bunları rahatsız ediyor."

İslam düşmanlığı ve ırkçılığın, Avrupa'da yükselen bir değer olduğunu belirten Yıldırım, bunun gelecekte Avrupa'nın başını ağrıtacak en önemli konu olduğunu söyledi.

Başbakan Yıldırım, bu yüzden Türkiye'nin, "hoşgörünün, kardeşliğin, huzurun, barışın olduğu bir Avrupa istiyorsanız mutlaka ve mutlaka geniş düşünmeniz lazım, vizyonunuzu gözden geçirmeniz lazım." ifadesini kullandığını aktardı.

Elazığ'ın büyüdüğüne değinen de Yıldırım, "Bugün Elazığ'a 10 uçak iniyor, yazın bu sayı daha da artıyor. Şimdi ay başından itibaren Ankara'ya da seferler başlıyor." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER