banner377

CHP Genel Başkan Yardımcısı Budak: Türkiye'nin Avrupa pazarını yeniden kazanması gerekiyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Budak, "Öncelikli olarak Türkiye'nin olgunlaşmış pazarı Avrupa'nın yeniden kazanılması gerekiyor. Bu dört ülkeden 2016 yılında gelen turist sayısı 400 bin civarındadır." dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Budak: Türkiye'nin Avrupa pazarını yeniden kazanması gerekiyor

ANKARA - (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, "Çin, Hindistan, Güney Kore ve Japonya gibi ülkelerden turist çekilmesine yönelik girişimlerde bulunulmasında sakınca yok. Tabii ki daha fazla gelsin ama bunu 'kurtuluş reçetesi', 'mucize çözüm' gibi sunmak, turizm sektörünün, turizmdeki sıkıntının doğru okunamadığına işarettir. Öncelikli olarak Türkiye'nin olgunlaşmış pazarı Avrupa’nın yeniden kazanılması gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Budak, yazılı açıklamasında, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un yeni pazarlara açılma stratejisi olarak saydığı Çin, Hindistan, Güney Kore ve Japonya'dan gelen turist sayısında önceki yıllara göre yüzde 50'ye yakın bir kayıp olduğuna işaret etti.

Dört ülkenin "yeni pazar" değil, "kaybedilmiş pazar" konumunda olduğunu savunan Budak, Çin, Hindistan, Güney Kore ve Japonya gibi ülkelerden turist çekilmesine yönelik girişimlerde bulunulmasında bir sakınca olmadığını belirtti.

Budak, "Tabii ki daha fazla gelsin ama bunu 'kurtuluş reçetesi', 'mucize çözüm' gibi sunmak, turizm sektörünün, turizmdeki sıkıntının doğru okunamadığına işarettir. Öncelikli olarak Türkiye'nin olgunlaşmış pazarı Avrupa'nın yeniden kazanılması gerekiyor. Bu dört ülkeden 2016 yılında gelen turist sayısı 400 bin civarındadır. 2015-2016 döneminde Avrupa pazarından kayıp 4,5 milyon düzeyindedir." ifadelerini kullandı.

Çetin Osman Budak, sadece Almanya'da yaşanan kaybın 1,7 milyon olduğuna işaret ederek, Türk turizminin Avrupasız yürüyemeyeceğini aktardı.

Muhabir: Barış Gündoğan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER