banner393

CHP Parti Sözcüsü Tezcan: Erdoğan-Trump görüşmesinin ayrıntılarını merak ediyoruz

CHP Parti Sözcüsü Tezcan, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın Sayın Trump'la görüşmesinin ayrıntıları henüz paylaşılmadı. Cumhurbaşkanı'nın bu görüşmede Türkiye lehine elde ettiği sonuçları öğrenmeyi merakla bekliyoruz." dedi.

CHP Parti Sözcüsü Tezcan: Erdoğan-Trump görüşmesinin ayrıntılarını merak ediyoruz

ANKARA (AA) - CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, toplantının ardından yaptığı açıklamada, olağanüstü hal (OHAL) ilanının üzerinden 10 ay geçtiğini anımsattı.

Türkiye'nin hızla normalleşmesi gerektiğini, temel sorunlarını bu şekilde daha kolay çözüleceğini aktaran Tezcan, OHAL'in derhal kaldırılması gerektiğini savundu.

19 Mayıs'ta Güvenpark'tan Anıtkabir'e yürüyüş

Bülent Tezcan, Beşiktaş Belediyesi'nin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla düzenleyeceği etkinliğin İstanbul Valiliği tarafından güvenlik gerekçesiyle engellendiğini belirterek, karara tepki gösterdi.

Hiçbir gerekçenin milli bayramların kutlanmasına engel olamayacağını ifade eden Tezcan, şunları söyledi:

"Görüyoruz ki bayramlarımıza yönelik yasaklama zihniyeti aynı şekilde devam ediyor. Öncelikle bütün milletimizin bayramı kutlu olsun, bayramlara yönelik yasaklar son bulsun. Beşiktaş Belediyemizin 19 Mayıs'ta yapmak istediği kutlamalar güvenlik nedeniyle engelleniyor. Gerçek nedeni biliyoruz. Ortak değerlerimize yönelik sistemli saldırılar devam ediyor. Bayramlarımızın engellenme çabası boşuna değildir. İktidara sesleniyorum; bayramlarımızdan elinizi çekin. Belli ki AK Parti iktidarı mevcut bayramlarımızı unutturup yeni bayramlar icat etme niyetindedir. Bu fantezilerden vazgeçmenizi tavsiye ediyoruz. Bu fanteziler sizi ancak felakete götürür."

CHP'liler olarak Türkiye'nin her yerindeki kutlamalara katılacaklarının altını çizen Tezcan, Ankara'da da 19 Mayıs Cuma günü Güvenpark'taki il başkanlığı önünde toplanıp, coşkulu bir şekilde Anıtkabir'e yürüyeceklerini bildirdi.

Bahçeli'ye yanıt

Bülent Tezcan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin dünkü TBMM Grup Toplantısı'nda HDP üzerinden CHP'ye yönelttiği eleştirilerin hatırlatılması üzerine, "Tek adam rejiminin taşıyıcı kolonu olanların CHP'ye söyleyecek hiçbir sözleri olamaz." ifadesini kullandı.

Tezcan, "MYK'da revizyon" iddialarının hatırlatılması üzerine de böyle bir durumun olmadığı açıklamasını yaptı.

'Türkiye lehine elde ettiği sonuçları öğrenmeyi merakla bekliyoruz'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretine ilişkin soru üzerine ise Tezcan, CHP olarak her şeyden önce ülkenin çıkarlarına, Türkiye'nin yararına adımların atılmasını beklediklerini söyledi. Tezcan, "Sayın Cumhurbaşkanının Sayın Trump'la görüşmesinin ayrıntıları henüz paylaşılmadı. Yavaş yavaş düşüyor. Sayın Cumhurbaşkanı'nın bu görüşmede Türkiye lehine elde ettiği sonuçları öğrenmeyi biz de büyük bir merakla bekliyoruz." diye konuştu.

AK Parti Kongresi'ne Sındır gidecek

Bir soru üzerine 21 Mayıs'ta gerçekleştirilecek AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde CHP'yi temsilen Genel Sekreter Kamil Okyay Sındır'ın nezaket kuralı çerçevesinde bulunacağını bildiren Bülent Tezcan, partili cumhurbaşkanı kavramına ise karşı olduklarını tekrarladı. Tezcan, "Partili cumhurbaşkanı, milletle cumhurbaşkanı arasında kopuşa neden olur. Biz Sayın Erdoğan parti üyesi olduktan sonra, parti üyesi çerçevesinde protokol kurallarını uygulayacağımızı söylemiştik. Bu şekilde davranacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Muhabir: Barış Gündoğan

YORUM EKLE