banner377

MHP TBMM Grup Toplantısı

- Genel Başkan Bahçeli: (1) "Gerekirse Barzani yakalanıp getirilmeli, gerekirse de PKK’nın Türkmeneli’nde alan hakimiyeti kurma mücadelesine engel olunacak askeri girişim havadan ve karadan korkusuzca başlatılmalıdır" - "Sayın Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu, Dışişleri Bakanlığı, TSK güçlü bir iradeyle ağız birliği içindeyken, bir eski Başbakan’ın durumdan vazife çıkararak devletin politikalarına aykırı beyanat vermesi, Türkmenlerin haklarına kara çalması gafillik ve garabettir. Hükümetin politikalarını sabote etmektir" - "IŞİD’e dur, PKK’ya vur diyen; YPG’ye bombala, Barzani’ye harekete geç talimatı veren bizim nazarımızda bellidir. ABD, suçlu görmek istiyorsa kendisini yoklamalı, aynadaki akislerine dikkat kesilmelidir"

MHP TBMM Grup Toplantısı

TBMM (AA) - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Gerekirse Barzani yakalanıp getirilmeli, gerekirse de PKK’nın Türkmeneli’nde alan hakimiyeti kurma mücadelesine engel olunacak askeri girişim havadan ve karadan korkusuzca başlatılmalıdır." dedi.

Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Kerkük’te PKK’nın konuşlanma teşebbüsünün Türkiye için alarm, en üst düzeyde beka sorunu olduğunu ifade etti.

Muhtemel her gelişmeye karşılık, Irak merkezi yönetimiyle ortak operasyon yapılması, mütecaviz emellere karşı keskin bir şekilde müdahale edilmesi hususunda her tedbir, her ihtimalin planlanması gerektiğini dile getiren Bahçeli, Türk hava sahasının Barzani’ye kapatılmasıyla ilgili kararın derinleştirilmesini istedi.

Bahçeli, "Peşmerge bir yanda yandaşlarını sokağa çağırırken, diğer yanda korkakça geri çekilmiştir. Sonunda Kerkük, musibetten kurtarılmıştır. Şunu hiç kimse aklından çıkarmasın ki; Kerkük, hiçbir zaman, PKK ve peşmergeye yar edilmeyecek, terörizmin tetikçilerine ucunda ölüm bile olsa asla bırakılmayacaktır." diye konuştu.

Türkiye'nin meşru ve tarihsel haklarını, uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan yetkilerini sonuna kadar kullanmak için atik, çevik ve tavizsiz bir duruş sergilemesi gerektiğinin altını çizen Bahçeli, "Kerkük yanarsa, Irak çökecek, Ortadoğu çürüyecek, Türkiye sendeleyecektir. Kerkük bölgenin şah damarı, ağırlık merkezi, can evi, nabız atışıdır. Terörizmin Kerkük’e çöreklenmesi, Kerkük’ü tarihsel bağlarından çeke çeke koparması felakete davetiye, bölgesel iflasa kapı açmaktır." değerlendirmesinde bulundu.

"Peşmerge artıklarının PKK’lı canilerle birlikte Kerkük’ten sürülüp çıkarılması memnuniyet verici olsa da, bu netice ne Türkiye’yi ne de Irak’ı rehavete sürüklememelidir." ifadesini kullanan Bahçeli, PKK’lı canilerle silahlı peşmergelerin kaçtıkları yere kadar kovalanarak yakalandıkları yerlerde de imha edilmeleri gerektiğini söyledi.

Devlet Bahçeli, şöyle devam etti:

"Türkiye sınır ötesindeki düşmanca gelişmeleri, milli varlığına kast edecek hareketliliği teyakkuzla takip etmelidir. Kerkük candır, kandır, emanettir, tarihtir, elbette ve her şart altında Türk’tür, Türk kalacaktır. Gerekirse Barzani yakalanıp getirilmeli, gerekirse de PKK’nın Türkmeneli’nde alan hakimiyeti kurma mücadelesine engel olunacak askeri girişim havadan ve karadan korkusuzca başlatılmalıdır."

- "Sen hangi yüzle konuşuyorsun?"

Barzani'ye "Kak Mesut" diyen eski Başbakanın sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaparak kendini hatırlatma gereği duyduğunu belirten Bahçeli, "Bu şahıs Kerkük’ün asırlardır bütün etnik ve mezhebi renkleri, aidiyetleri bünyesinde barındırdığını açıklamıştır. Anlaşıldığı üzere Kerkük’ün Türkmen ruhunu inkar etmiş, Türkmen yurdu olduğunu yok saymıştır." dedi.

Stratejik derinlikte az kalsın Türkiye’yi boğmak üzereyken görevden el çektirilen bu zihniyetin, şimdi kalkmış, sanki "fikrin nedir" diye sorulmuş gibi mesajlar verme gereği duyduğunu ifade eden Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye Cumhuriyeti Barzani’ye 'referandumu iptal et' diyor, Irak’ın siyasi birliğine, toprak bütünlüğüne tartışmasız önem veriyor, ne var ki eski Başbakan çıkıp müzakere tavsiyesinde bulunarak referandumun dondurulmasını öneriyor.

Sayın Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu, Dışişleri Bakanlığı, TSK güçlü bir iradeyle ağız birliği içindeyken, bir eski Başbakan’ın durumdan vazife çıkararak devletin politikalarına aykırı beyanat vermesi, Türkmenlerin haklarına kara çalması gafillik ve garabettir. Hükümetin politikalarını sabote etmektir. Sorarım sana, durdun durdun da şimdi niye ortaya çıktın? Sıfır sorun enkazı daha kaldırılmamışken, sana ne oluyor, sen hangi yüzle konuşuyorsun? Barzani lobisinin değirmenine deyim yerindeyse su taşıyor.

Kerkük’ün acıları büyürken, kayıpları artarken; hala zalimlerin sözcülüğüne cüret edenlerin varlığı kabul edilemez işbirlikçilik ve ilkesizlik örneğidir."

Türkiye'nin terör koridorunun açılmasına izin vermeyeceğini, Kürdistan fitnesinin kurulmasına fırsat vermeyeceğini belirten Devlet Bahçeli, "Bugün İdlib, yarın Afrin, Ayn el Arab, Cezire derken; Türkmeneli’nin namus ve şeref mücadelesine destek vermek için kahramanlarımızın işgalcilerin tepesine ansızın balyoz gibi inmesi duamız, isteğimiz ve beklentimizdir." ifadelerini kullandı.

- "Çalımlarına baksak terörizme karşılar"

ABD’yle yaşanan vize geriliminin düşmesi başından beri talep ve tavsiye ettiklerini anımsatan Bahçeli, ancak ABD yönetiminin sorumsuz açıklamalarının, özellikle büyükelçinin talihsiz ve müessif sözlerinin, gerilimin şiddetini düşürmek şöyle dursun, devamlı körüklediğini dile getirdi.

ABD elçisinin "9,5 aydır Türkiye’de terör saldırısı yaşanmıyor. Bu IŞİD’in vazgeçtiği için değil, işbirliğimizin sonucudur." sözlerini hatırlatan MHP Genel Başkanı Bahçeli, şöyle konuştu:

"Bu ifadeler özür değil, tam bir hezeyan ve itirafnamedir. ABD’li büyükelçi ne demeye çalışmaktadır? Bize ne anlatmaktadır? Bu nasıl bir suçüstü halidir? IŞİD’e dur, PKK’ya vur diyen; YPG’ye bombala, Barzani’ye harekete geç talimatı veren bizim nazarımızda bellidir. ABD, suçlu görmek istiyorsa kendisini yoklamalı, aynadaki akislerine dikkat kesilmelidir.

Çalımlarına baksak terörizme karşılar. Sözlerine baksak terörden muzdaripler. Duruşlarına aldansak sanki insanlık değerleri konusunda eşsiz ve emsalsiz bir saygıya sahipler. ABD’ye soruyorum, hele bir söyleyin, FETÖ’nün imam kılıklı hain başı ne geziyor sizin ülkenizde? Hele bir deyin bana, Pensilvanya’da kurulan ihanet ve işgal üssü varlığını nasıl idame ve idare ediyor sizin memlekette? Hala mı tepkisizsiniz? Hala mı ceset gibi duracaksınız? Türkiye düşmanlarıyla görüşe görüşe, terör örgütleriyle düşe kalka nereye varacağınızı, neyi yapacağınızı sanıyorsunuz?"

Devlet Bahçeli, Türkiye Cumhuriyeti'nin hiçbir ülkeye el avuç açmayacağını, hiçbir tehdidin karşısında dizlerinin bağının çözülmeyeceğini vurgulayarak, "Dosta dost, düşmana düşman olacağımızı herkesin bilmesinde fayda vardır. Sabrımızı sınamak, sağduyumuzu yanlışa yormak açık bir gaflettir ki, muhataplarının yüzünü kara çıkaracak, hayal kırıklığına uğratacaktır. Dileğim gerilen ve soğuyan ilişkilerin eski havasına kavuşması, eski tavına gelmesidir. Türkiye üstüne düşeni zaten yapmaktadır. Gereğini yapma sırası ABD’dedir. Karşılıklı heyetler arası görüşme trafiğinin aklıselime hizmet etmesi, sabır ve akılla sorunların çözümü umut ve temennimizdir." değerlendirmesini yaptı.

(Sürecek)


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER