88 bin kişi diş sağlığı merkezine gitti

Erzincan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Özer Yılmaz 2011 yılında 88 bin hastaya hizmet ettiklerini hastaların çürük başladığında değil kurtarılamayacak durumda olduğu durumda diş hekimine geldiklerini ifade etti

88 bin kişi diş sağlığı merkezine gitti

 21 hekim ile hizmet vermeye çalışan ve 2011 yılı içerisinde 88 bin hasta kabul eden Erzincan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ileri tedaviler hariç bir çok hizmet veriliyor.

Yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Erzincan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Özer Yılmaz “ Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olarak 21 hekimle hizmet vermekteyiz. Burada ileri tedaviler hariç tüm diş hekimliği tedavisi yapılmaktadır. Burada yapılamayan tedavi olarak ileri çene tedavisi ve tel bağlama tedavileri yapılmamaktadır. Dolgu, kanal tedavisi, sabit protez ve hareketli protez tedavilerin tümü merkezimizde yapılmaktadır. 2011 yılında 88 bin hasta kabul etmişiz. Hastalarımızın tedavilerini mümkün oldukça merkezimizde tamamlamaya çalıştık. Erzincan ve Türkiye genelinde de olsun diş bakımı eksikliğimiz var. Genel olarak diş çürüğümüz var, özellikle çocuklarımızda. Genelde rastladığımız hastalarımızın tedavilerine geç gelmeleri, bir çürük başladığı zaman ya da rahatsızlığı başladığı zaman hemen gelmemeleri rahatsızlığı ilerlediği zaman gelmelerin de artık basit tedaviler ile çözülemeyen bir hale geldikten sonra bize ulaşmalarıdır. Bu tedavileri de yapıyoruz fakat basit olarak çözülebilen tedavileri yapılan bir diş uzun vade kullanabilir. Daha ilerlemiş dişlerin tedavisi hem zor hem de dişin ömrü daha kısalmaktadır. Bizdeki rastlanan en büyük problem diş çürüğü ve hastaların çene bozuklukları. Vatandaşlar eğer sabah akşam düzenli olarak diş fırçalıyorsa, 3 ayda bir diş fırçasını değiştiriyorsa, ve ağız bakımı da iyiyse biz altı ayda bir kontrole gelmesini öneriyoruz.  Toplum olarak ağız bakımlarımız iyi olmadığı için altı aylık bakım zamanı uzun olabiliyor. Örneğin çürük dişi olamayan birinin ağız bakımı iyi değilse 2 ayda dişi çürüyebiliyor. Ağız bakımları iyiyse önerdiğimiz süre altı ay” dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER