banner377

Genel Sağlık Sigortası yeni yılda devrede

1 Ocak 2012 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek Genel Sağlık Sigortasıyla il genelinde 4 bin 600 kişinin yararlanması bekleniyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Uğur Kaya sağlık sigortası olmayanların gelir tespiti yaptırmaları gerektiğini aksi halde asgari ücretin iki misli olarak işlem yapılacağını duyurdu.

Genel Sağlık Sigortası yeni yılda devrede

SGK, hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişileri uyaracak bu kişilerden ödeme gücü olmayanların primini devlet yatıracak. 1 Ocak 2012'den itibaren Genel Sağlık Sigortası'na geçiliyor. 

Yapılan düzenlenme ile ilgili olarak SGK Erzincan İl Müdürü Uğur KayaGenel sağlık sigortasının tüm hükümleri 1 Ocak 2012 yılında yürürlüğe girecektir. Kurumumuzda sigortalı olanlar veya kurumumuzdan malullük yaşlılık ölüm aylığı alanlar ve bunların bakmakla yükümlü oldukları şahıslar zaten kurumuzca genel sağlık sigortasınca sigortalılar. Bir diğer sigortalı grup ise yeşil kart bunlarında 1 Ocak 2012 yılında kurumumuza devralıyoruz. Ayrıca her hangi bir işlem yapılmaksızın yeşil kartlılar otomatik olarak Sosyal Güvenlik Kurumu genel sağlık sigortası kapsamına girecekler. Ancak vize tarihlerinde gelir testlerini yenilemek zorunda olacaklar. Bunların haricinde kurumumuz genel sağlık sigortası kapsamında olmayanlar yeşil kartı olmayan her hangi bir sağlık sosyal güvencesi olmayan 4 bin 600 kişi. Bu kişilerin 1 Ocak tarihi itibariyle genel sağlık sigortası olmak zorunda. Her hangi bir statüde sağlık yardımı almayan bu kişilerin yeşil kart bürolarına müracaat ederek gelir tespiti yaptırmaları zorunludur. Gelirlerinin durumuna göre aile içi fert başına düşen aylık gelirlerine göre düşük ise bunlar devlet tarafından karşılanacak. Ancak gelir tespiti yaptırmazlarsa gelirleri asgari ücretin iki katı esas alınmak suretiyle yaklaşık 200 TL prim ödeme ile karşı karşıya kalacaklar bu sadece genel sağlık sigortası primi olacak. Buradaki bir diğer husus da aileden bir kişi genel sağlık sigortası primi kapsamına alındığında onun bakmakla yükümlü olduğu eş çocukları da gene sağlık sigortası kapsamında bakmakla yükümlü şahıs olacak. Bizim tahminlerimiz bin 200 aile reisini bu kapsama aldığımızda diğer bakmakla yükümlü olduğu aile bireyleriyle birlikte yararlanmış olacaklar” diye konuştu.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER