banner352

Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşlara uyarılarda bulundu

Kist Hidatik Hastalığına Dikkat

Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşlara uyarılarda bulundu
Erzincan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mesut Turan, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşlara uyarılarda bulundu.
Erzincan Halk Salığı Müdürü Dr. Mesut Turan; “ Kurban Bayramı’nda yapılan kesimler sonrası kistli sakatatların, köpek ve diğer etçil hayvanların ulaşamayacağı şekilde bertaraf edilmeleri gerektiğini vurguladı. 
Turan; “ Kist hidatik ( Kist Hastalığı ), hayvanlardan insanlara bulaşan bir parazit hastalığıdır. Kist hidatik kedi, köpek gibi hayvanlardan insanlara geçen bir parazit nedeniyle başta karaciğer olmak üzere bazı organların içinde, içi sıvı dolu kistlerin oluşmasıdır. Kist hidatik en çok karaciğerde olmak üzere, akciğer, dalak, böbrek, kalp gibi birçok organda oluşabilir.  
Hastalığın belirtileri, kistin büyüklüğü, karaciğerde yerleştiği bölge, içindeki parazit yavrularının canlı olup olmaması ve iltihaplı olup olmamasına bağlı olarak değişir. En sık karşılaşılan şikayetler karın ağrısı, bulantı, kusma, şişkinlik, sarılık, zayıflama ve ateştir. Bazı hastalar karında ele gelen şişlik nedeni ile de başvurabilir.  
Bulaşma Yolları : 
Hastalığın bulaşma yollarını anlatan Turan, paraziti taşıyan köpek, çakal, tilki, kurt gibi hayvanların dışkısı ile parazitin yumurtaları etrafa saçılır. Meyve ve sebze gibi yiyecekler bu yumurtalar ile kirlenir. Bu şekilde kirlenmiş yiyeceklerin yenilmesi, rüzgar ile uçuşan yumurtaların solunum yoluyla alınması ve paraziti taşıyan köpeklerin sevildikten sonra ellerin iyice yıkanmaması gibi nedenlerle hastalık insanlara bulaşır.  
Tedavi : 
Turan, hastalığın tedavisinde; İlaçla tedavi, Perkütan Drenaj ( Ultrasonogarfi veya bilgisayarlı tomografi rehberliğinde kist boşluğunun dışardan sokulan bir iğne yolu ile boşaltılması ve içeri verilen parazit öldürücü ilaçlar ile sterilize edilmesi işlemi ), Cerrahi tedavi ve Laparoskopik cerrahi yöntemleri kullanılır.  
Hastalıktan Korunmak İçin : 
Kurban Bayramında kestiğiniz hayvanların kistli organlarını köpeklere yedirmeyin, derin bir çukura gömün. Sebze ve meyveleri iyice yıkadıktan sonra tüketin. Köpeklere dokunduktan sonra ellerinizi iyice yıkayın. Kaynağını bilmediğiniz suları içmeyin. Çocuklarınız eve gelince ellerini iyice yıkamalarını sağlayın. Köpeklerinizin dışkılarını naylon torbaya alarak ağzını bağladıktan sonra çöpe atın” diye konuştu.
 

 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER