banner360

Pembe Prenses Erzincan’da

Sağlık Bakanlığı tarafından “Pembe Prenses” ismi verilen Mobil Kanser Tarama TIR'ı Erzincan’a geldi.

Pembe Prenses Erzincan’da
Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığınca“Pembe Prenses” adlı kanser tarama TIR'ı Erzincan’a geldi.  Erzincan’ın Refahiye İlçesine gelen Kanser Tır’ı 27 Haziran tarihi itibariyle Erzincan şehir merkezinde ücretsiz olarak 30-69 yaş grubu bayanlara kanser taramaları yapacak.
Türkiye'de her yıl yaklaşık 90 bin kişi kanser yüzünden hayatını kaybediyor, bu ölümlerin 3'te 1’ini erken teşhis ile engellemek mümkün. Sağlık Bakanlığının kanser tarama tırları da işte bu hedefle yola çıkıyor, projenin sloganı ise “bugün gel.”
Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Erzincan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mesut Turan; “ Kanser Tarama Tır’ı Sağlık Bakanlığımız tarafından,  Türkiye genelinde kanser taraması yapmaya başladı.  Kanser Tır’larından Bakanlığımızda 7 adet bulunmaktadır.  Bu araçlarımızdan bir tanesi 20 Haziran tarihi itibariyle Erzincan’ımıza geldi. Şuanda Refahiye ilçemizde Pazartesi günü itibariyle kanser taramalarına başladı. 5 gün boyunca Refahiye merkez ve köylerinde vatandaşlarımıza hizmet edecektir. Biliyorsunuz bu Kanser Tarama tır’ında hem meme kanseri taramaları, hem rahim ağzı taramaları hem de kolon kanseri dediğimiz kalın bağırsak kanseri taramaları yapılıyor. Burada ki temel amacımız bu tır’da meme kanseri taraması (momografi) cihazı ile özellikle 40-69 Yaş grubu kadınlara, tarama programları gerçekleştirmek bu aracımız, önümüzde ki hafta pazartesi günü yanı 27 Haziran Pazartesi günü Erzincan merkez’de olacak. Erzincan merkezde saat kulesi önünde bulunan alanda olacak.  Özellikle buraya 40-69 Yaş grubu bayanlarımızı (momografi) taraması için meme kanserinin öncü lezyonunu tespiti için buraya davet ediyoruz. Bu taramalarımız ücretsiz olduğunu belirterek tekrar tüm Erzincan’da yaşayan bayanlarımızı 27 Haziran Pazartesi günü saat kulesi önünde kurulacak olan Sağlık Bakanlığı Mobil Tarama Tırı’na bekliyoruz” dedi.

 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER