banner360

Atılgan Erzincan’a geldi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Genel Başkanı Deniz Pınar Atılgan Erzincan’a gelerek parti binasında düzenlediği basın toplantısında “Kadına yönelik şiddet toplumun ekonomik ve sosyal açıdan geldiği durumu açıkça ortaya koyan en önemli göstergedir. Bu ülkemiz adına utanç vericidir” dedi.

Atılgan Erzincan’a geldi

8 Mart kadınlar günü etkinlikleri kapsamında Artvin’de yapılacak kadın etkinliğine katılmak üzere yola çıkan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Deniz Pınar Atılgan ve yönetim kurulu üyeleri Yozgat ve Sivas’tan sonra Erzincan’a geldi. Parti binasında kadın kolları il teşkilatı ile bir araya gelen Kadın Kolları Genel Başkanı Deniz Pınar Atılgan CHP Erzincan İl Başkanı Hüseyin Yıldız, Kadın Kolları İl Başkanı Gültaze Tatar ile birlikte basın açıklaması yaptı.

102. emekçi kadınlar gününün kutlandığını belirterek sözlerine başlayan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Deniz Pınar Atılgan “ Bu yıl dünya emekçi kadınlar gününün 102 yılı aradan geçen süre içerisinde dünyada ve ülkemizde kadın hakları konusunda önemli gelişmeler oluşmuştur. Ancak üzülerek ifade etmeliyiz ki istenilen düzeye gelinememiştir. Türkiye’de son verilere göre kadınlarımızın yüzde 26 sı çalışırken bunun yüzde 11 ücretsiz aile işçisi yüzde 15 i bir sosyal güvenlik sistemine bağlı olarak çalışmaktadır. Devlette üst düzey yöneticilerin yüzde 93 erkek yüzde 7 si kadındır. Eğitim adına elde edilen tüm kazanımları Cumhuriyete borçluyuz. 21. yüz yılda dünya devletleri ile yarışabilmenin koşulu iyi bir eğitim sistemidir. CHP zorunlu kesintisiz 8 yıllık ilköğretim sisteminin pedagojik ilkelere ülkemizin gerçeklerine ve çağdaş uygarlığın gereklerini karşılamaya en uygun sistem olduğu görüşündedir. Türkiye zorunlu eğitim süresini 12 yıla çıkarmalı ama bunu göstermelik biçimde değil gerçekten yapmalıdır. AK Parti’nin 10 yıllık iktidarında yüzde bin 400 artan ve artmaya devam eden kadına yönelik şiddet toplumun ekonomik ve sosyal açıdan geldiği durumu açıkça ortaya koyan en önemli göstergedir. Bu ülkemiz adına utanç vericidir. CHP son tüzük kurultayında cinsiyet kotasını yüzde 33’e gençlik kotasını da yüzde 10’a yükseltmiştir. Bu bağlamda bütün kadın ve gençlerimizi ülkenin geriye götürülmesine karşı durmaya sorumluluk almaya çağırıyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER