banner377

Baharın gelmesiyle birlikte Erzincan'da meyve fidan satışları başladı

Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü'nde üretimi yapılan yaklaşık 30 bin adet çeşitli meyvelere ait fidanlar halka satılıyor.

Baharın gelmesiyle birlikte Erzincan'da meyve fidan satışları başladı
 Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü'nde üretimi yapılan yaklaşık  30 bin adet çeşitli meyvelere ait fidanlar halka satılıyor. Vatandaşlar sertifikalı fidanları tercih ediyor. Yaklaşık 10 gün devam edecek satışlar sebebiyle, ekipleri hafta sonu da fidan satışı yapacak. 30 bin meyve fidanının satışa sunulduğu Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü'nde, elma, kayısı, erik, kiraz, vişne ve ceviz çeşitleri satılıyor. Vatandaşın talebine göre fidan üretimi yapan Müdürlük, yapacağı satış içerisinde en fazla 20 çeşit ile 16 bin adet elma fidanı satmayı planlıyor. Meyve fidanları 5 TL'den vatandaşa satılıyor. Sertifikalı fidanları tercih eden vatandaşlar, sertifikalı olmasına bağladı. Havaların ısınması ile birlikte bağ ve bahçelerde hazırlıkların başladığı söyleyen çiftçiler, meyve fidanı da alarak bahçelerine fidanları dikeceklerini söyledi.

ÇİFTÇİLERE ÖNDER OLUYORUZ

Çiftçilere yardımcı olmak adına fidan satışı yaptıklarını söyleyen Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürü Birol Karadağ, "Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü olarak görevlerimiz arasında, Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda meyve fidanı üretimi sorumluluğumuz da bulunmaktadır. Her yıl olduğu gibi bu yılda meyve fidanlarımızı ürettik ve satışa sunmuş bulunmaktayız. Çiftçilerimizin bundan faydalanması açısından ceviz, elma, erik, kayısı, vişne gibi değişik türlerde fidanlarımız satışa sunulmaktadır. Vatandaşlarımıza kolaylık olması açısından da hafta sonu fidan satış alanımızı açık bulunduracağız. Üreticilerimiz fidanları alırken, taşırken ve dikimi yaparken bir takım konulara dikkat etmeleri gerekmektedir. Uzman teknik elamanların bu konularda ki tavsiyelerine dikkat etmelerini istiyoruz." dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER