banner352

Ekonomiye 1 milyon liralık katkı

Refahiye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından besicilere 2 bin 222 adet otomatik hayvan suluğu dağıtıldı

Ekonomiye 1 milyon liralık katkı
 Refahiye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından besicilere 2 bin 222 adet otomatik hayvan suluğu dağıtıldı. Refahiye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından KUDAKA 2014 yılı mali destek programı kapsamında sunulan ve kabul edilen hayvanların otomatik suluk sistemleri ile sulanması projesi kapsamında ilçede 100 üreticiye toplam 2 bin 222 otomatik suluk teslim edildi. 


            Proje ile ilgili olarak bilgi veren Proje Koordinatörü Ömer Baysal, proje ile tarım sektöründe faaliyet gösteren üreticilerin bilgi-sosyal-teknik altyapılarının iyileştirilerek kalkınmalarını sağlamak ve gelirlerini artırmak dolayısı ile Milli Gelire katkı sağlamanın amaçlandığını söyledi. Baysal, Projenin faaliyete geçmesi ile birlikte proje kapsamına alınan hayvanların otomatik suluk sistemi ile sulanması neticesinde yetiştiriciler açısından birçok avantaj sağlanması hedeflendiğini söyledi.

Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sırrı Yılmaz ise "Sistem ile; süt hayvanlarında süt verimi yüzde 10, et hayvanlarında et verimi (randıman) yüzde 10 oranında artacak. Bu durum üreticinin modern tarım tekniklerinin verim üzerindeki etkisini anlamasına katkıda bulunacak, modern teknikler konusundaki girişimlerine cesaret verecek. Hayvanlar bizim istediğimiz zamanda değil kendi ihtiyaçları olduğu dönemde su içebilecektir. Dolayısı ile hayvanların sindirim sistemlerinin çalışması düzelerek, yemlerden yararlanma kabiliyetleri artacak sindirim bozuklukları nedeni ile ortaya çıkabilecek sorunlar oluşmayacaktır.
Projemizle Milli Gelire yıllık yaklaşık 1 Milyon TL katkı sağlamayı hedeflemekteyiz" şeklinde konuştu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER