banner352

Erzincan Tarıma Dayalı OSB İstiyor

Erzincan’da düzenlenen Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi İstişare Toplantısına katılan katılımcılar tarıma dayalı OSB kurulmasına evet dediler.

Erzincan Tarıma Dayalı OSB İstiyor

Erzincan Valisi Ali Arslantaş’ın emir ve himayeleri ile Erzincan Bakırevi’nde düzenlenen Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi İstişare Toplantısına toplumun değişik kesimlerinden birçok sima katıldı. Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıya Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İlyas Çapoğlu,Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Ömer Akbaş, İl Genel Meclisi Başkanı Ünal Tuygun, ilçe ve belde belediye başkanları,  resmi kurum temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin temsilciler, tarımsal sanayiciler ve üreticiler katıldı.
                Toplantının açılış konuşmasını yapan Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Şahin, tarıma dayalı organize sanayi bölgelerinin Erzincan için elzem bir konu olduğunu söyledi. Seracılık, besi ve süt üretimine dayalı büyükbaş havyacılıktan oluşturulabilen organize sanayi bölgeleri için Erzincan’da şartların uygun olduğunu söyleyen İl Müdürü Şahin, Erzincan’daki otorilerin bir araya gelerek bu konuda çalışmalarının şart olduğunu söyledi.
                Toplantıda konuşan Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İlyas Çapoğlu, uzun bir süredir Erzincan için ne yapabiliriz sorusuna yanıt olabilecek cevapların peşinde olduklarını, bu toplantılarda tarım ve hayvancılık ile turizm sektörlerinin öne çıktığını söyledi. Katılımcılardan beyin jimnastiği yapmalarını isteyen Prof.Dr.Çapoğlu, artık Erzincan için bir şeyler yapma zamanı olduğunu ifade ederek Erzincan Üniversitesinin bu konuda katkı vermeye hazır olduğunu söyledi.
                Daha sonra kürsüye gelen Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ise Erzincan’ın tarım ve hayvancılık sektörüne dayalı bir ekonomiye sahip olduğunu ifade ederek sanayi vb sektörlerle rekabet edebilmelerinin söz konusu olmadığını söyledi. Tarımsal alanların korunması noktasında Erzincan Belediyesi’nin tavrının çok net olduğunu ifade eden Başkan Başsoy, Erzincan için yapılacak her çalışmada biz de varız dedi.
                Erzincan Valisi Ali Arslantaş ise konuşmasında Erzincan’ın içinde bulunduğu ekonomik durumu sayısal verilerle ortaya koydu. Geldiği günden bu yana Erzincan için çalıştıklarını vurgulayan Vali Asrlantaş, sorunları bildiklerini ve bunların çözümü noktasında önemli çalışmalar içerisinde olduklarını söyledi. Vali Arslantaş, tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgelerinin Türkiye’de örnekleri bulunduğunu ifade ederek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile işbirliği içerisinde cazibe merkezleri içerisinde yer alan Erzincan’a seracılık veya havancılığa dayalı OSB kurmaya kararlı olduklarını söyledi.
                Toplantıda Vali Ali Arslantaş’ın konuşmasının ardından Erzincan Tarımı konulu sinevizyon gösterisi sunuldu. Sinevizyon gösterisinin ardından sahneye gelen İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Şahin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının görev sahasında bulunan tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgelerinin kurulma aşamalarını, işleyiş süreçlerini ve gerekliliğini katılımcılara anlattı.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER