banner352

Meralar İhaleyle Sürü Sahiplerine Kiralandı

Erzincan’da tespit, tahdit ve tahsis çalışmaları yapılan meralar ihaleye çıkarıldı. Erzincan İl Mera Komisyonu tarafından ihaleye çıkartılan meralar Tarım İl Müdürlüğü toplantı salonunda sürü sahiplerine kiralandı.

 Meralar İhaleyle Sürü Sahiplerine Kiralandı


İl Tarım Müdürü Ali Lek başkanlığında toplanan İl Mera Komisyonunun huzurunda il genelindeki 38 mera ve yayla ihaleye çıkarıldı. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı ihalede sürü sahipleri meraları kiralayabilmek için kıyasıya mücadele ettiler. Bazı meraların ihalesi esnasında mera taliplileri arasında ihale bedellerinin yüksek rakamlara tırmanması dikkat çekti. Üzümlü İlçesi sınırlarında bulunan Kureyşlisarıkaya merası 1.100.000 TL gibi rekor bir fiyata ihale edildi. Söz konusu meraya rekor fiyat Hasan Kurt adlı vatandaş tarafından verildi. İhaleye verilen meralar arasında ikinci yüksek teklif ise 150.000 liralık teklifle Çayırlı Çilligöl Göller merasına verildi.
 İhale sonrasında İl Tarım Müdürü Ali Lek ise yaptığı açıklamada meraları kiralayan sürü sahiplerinden imzalayacakları sözleşmelere uymalarını istedi. Her meranın kapasitesinin belirlendiğini ve bu kapasitenin üzerinde hayvan otlatılmasına izin verilmeyeceğini kaydeden Lek, “kiraya verdiğimiz meraları alan sürü sahipleri sözleşmeye uymak durumundalar. Bu mera ve yaylalar kurallara uygun olarak kullanıldığı takdirde uzun yıllar hayvancılık yapan çiftçilerime hizmet verecektir. Aşırı ve düzensiz otlatma meralarımıza yoğun zarar verecektir. Unutulmamalıdır ki sürdürülebilir bir kalkınmanın ilk şartı mevcut durumu korumaktan geçer. Önümüzdeki yıllarda da bu meraların kullanılacağı unutulmamalıdır” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER