banner345

Tarım arazilerinin parçalanmasının önüne geçilecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarım arazilerinin parçalanmasını önlemek maksadıyla ülke genelinde çalışma başlattı. Tarım arazilerinin parçalanmasının önlenmesi maksadıyla Erzincan’da il genelindeki tüm köylerde yapılan anket çalışmaları tamamlandı.

Tarım arazilerinin parçalanmasının önüne geçilecek

Ülke genelinde tarım arazilerinin parçalanmasını önlemek maksadıyla çalışmalar gerçekleştiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde  270 sektör paydaşıyla çalıştay yaptı. Sonrasında ise 50 bin kişiyle anket çalışması yapılıyor. 50 bin kişilik listede Muhtarlar, üreticiler, çiftçiler, tedarik sektörü, sanayi sektörü, meslek kuruluşları, üniversiteler, kısaca tarım sektörünün tüm paydaşları yer alıyor.

Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne bağlı teknik ekipler bu alandaki çalışmaları tamamlarken, çalışmalara zaman zaman İl Müdürü Ali Lek de katıldı. Konuyla ilgili bilgi veren İl Müdürü Ali Lek, Türkiye'deki 3 milyon 100 bin tarım işletmesinden her birine ortalama 7 parça halinde, 60 dönüm arazi düştüğünü ifade ederek, ülkede 22 milyon parsel tarım arazisi bulunduğunu söyledi. Türkiye'nin parçalı tarım arazilerine rağmen gelişmiş ülkelerle rekabet ettiğini kaydeden Lek, çalışmaların tamamlanmasıyla Türk tarımının daha da güçleneceğini ve tarımsal üretim ve kalitenin doruğa ulaşacağını söyledi. Arazi toplulaştırma çalışmalarının yapılabilmesi için miras hukukunda değişikliklere gidilmesinin büyük önem taşıdığını kaydeden İl Müdürü Lek, Bakanlığın bu alanda çok önemli çalışmalar yaptığını söyledi. Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün bu alandaki çalışmalarını tamamladığını kaydeden Lek, yapılacak düzenlemelerin tarımın her kesiminde faaliyet gösteren kişi ve kurumların da görüşlerinin büyük önem taşıdığını vurguladı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER