Tavuklar Artık Kafese Girmeyecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikler doğrultusunda yumurta tavukçuluğundaki kafes sisteminin 2015 yılına kadar değiştirilmesi öngörülüyor.

Tavuklar Artık Kafese Girmeyecek
Hayvan refahı kapsamında ve AB'ye uyum çerçevesinde çıkarılan bu yönetmelikle, kafes alanlarının bugünkünün iki katına kadar çıkartılması söz konusu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Nahit Yazıcıoğlu, yumurta sektörüne getirilen yeni üretim standartları ile tavukçulukta da Avrupa Birliği standartlarının yakalanacağını söyledi.

Yasa kapsamında, bundan sonraki yatırımların tamamının yeni kafes sistemi ile gerçekleştirileceğini belirten Yazıcıoğlu, eski sistemlerin de 2015 yılına kadar değiştirileceğini anlattı.
Yazıcıoğlu, bu uygulamanın verimliliğe de katkısının olacağını vurguladı.
Zenginleştirilmiş kafes sistemleriyle , her bir yumurtacı tavuk için ayrılan 750 santimetre kare kafesin 600 cm2’si kullanılabilir alan olacak.
Ayrıca kafeslerde; folluk, gagalama ve eşelemenin mümkün olduğu altlık, her tavuk için en az 15 cm uzunluğunda uygun tüneller, içme suyu sistemi ve kafeslere uygun tırnak aşındırıcı gibi araçlar da bulunacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER