banner352

Öğretmen Adaylarından Okullara Anlamlı Proje

Öğretmen adayları “Topluma Hizmet Dersi” adı altında ki proje kapsamında Keklikkaya İlkokulu’nda bahçe, okul duvarlarını süsleme, resimleme, desen çizme ve kütüphane oluşturma çalışmaları başlattılar.

Öğretmen Adaylarından Okullara Anlamlı Proje
Erzincan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği 3. sınıf öğrencilerinin “Topluma Hizmet Dersi” adı altında hazırladıkları proje kapsamında Keklikkaya İlkokulu’nda bahçe, okul duvarlarını süsleme, resimleme, desen çizme ve kütüphane oluşturma çalışmaları başlattılar. Proje kapsamında başlayan çalışma 5 gün sürecek.

Erzincan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği 3. sınıf öğrencileri tarafından Keklikkaya İlkokulu’nda bahçe, okul duvarlarını süsleme, resimleme, desen çizme ve kütüphane oluşturma çalışmaları yaparak katkıda bulunuyorlar.


Öğrencilerin 5 gün süre ile burada çalışmalarına devam edileceği bildirilirken, öğrenciler ise bu faaliyetle zevkle yaptıklarını ve bu tür faaliyetlere devam etmek istediklerini söylediler.

Keklikkaya İlkokulu Müdürü Mustafa Çelik konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında; “Okulumuz eskiden bir köy okuluydu, şimdilerde ise Kavakyolu Beldemizin Keklikaya Mahallesi oldu. Ama okulumuz hala köy özellikleri göstermektedir. Okul olarak imkanlarımız kısıtlı ve Zafer Bey de sağ olsun okulları güzelleştirme ve geliştirme projeleri kapsamında okuluma öğrencileri ile birlikte geldiler. Burada öğrenciler sağ olsun çevrenin ilgisini çekecek bir okul yapmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bizimde açıkçası böyle bir şeye ihtiyacımız vardı. Şu anda henüz başlangıç aşamasındayız. İleri zamanlarda eminim ki daha da güzel olacaktır.


Bu tür faaliyetlerin öğretmen adayı olan öğrencilerimiz içinde önemli olduğunu belirten Erzincan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Zafer Akoğuz ise; “Bu proje Erzincan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği 3. sınıf öğrencilerimizin hazırladığı “Topluma Hizmet Dersi” adı altında öğrencilerimizi gruplaştırarak bulundukları çevrede topluma yarar sağlayacakları, eksik gördükleri, aksayan gördükleri işleri projelendirip bunu hayata geçirerek topluma faydalı olma amacıyla yalpan bir çalışmadır. Okulumuz bir köy okulu olduğu için merkezden uzak olduğu için bir takım eksiklikliler çıkıyor.


Öğrencilerimiz zaten buraya okul deneyimi dersi adı altında da geliyorlardı ve böyle bir proje hazırladılar. Hem çevre düzenlemesi, içeride kütüphanemiz var, kütüphanemizi aktif hale geçirmek, köydeki ve şehirdeki öğrencilerimizi bir araya getirebilmek ve biraz daha sosyalleşmelerine yardımcı olmak amacıyla öğrencilerimiz böyle bir proje hazırladılar. Bizde öğretim görevlileri olarak öğrencilerimizi bu tür faaliyetlerini destekliyoruz. Okulumuz görsel açıdan daha güzel oluyor. Bana göre güzel bir proje ve diğer okullarda okulları yakarken sağ olsunlar öğrencilerimiz böyle bir proje hazırlamışlar. Bu öğrencilerimiz geleceğin öğretmenler olacaklar.


Gittikleri bölgelere nasıl faydalı olacaklarını öğrenmek adına güzel bir projedir. Bizde elimizden geleni yapıyoruz ve öğrencilerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu projemiz şu anda 2 okulumuzda devam ediyor. Tabi bu bir dönemli ders ve derslerinden arta kalan zamanlarda bir okulumuzu bitirdik. Kavakyolu Beldesi’ndeki Necip Fazıl Kısakürek İlkokulu’nu bitirdik. Burası da ikinci okulumuz, hem içerideki kütüphanemizi yapmak hem de okulumuzun dış görünüşünü değiştirmek adına böyle bir çalışma yaptık” dedi.

Okullarımızı güzelleştirmek adına böyle bir proje yaptıklarını belirten Erzincan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği 3. sınıf öğrencisi olan Buse Naz Kavlak, bundan önce bir okul bitirdiklerini ve bu ikinci okul olduğunu belirtti.


Erzincan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği 3. sınıf öğrencisi Ayşe Çalış ise; “Arkadaşlarımızla beraber bu bizim ikinci okulumuz. Daha önce bu tür çalışmamızı başka bir okulda yaptık. Orayı tamamladık ve iki gündür buradayız. Önümüzdeki günlerde okulun duvarlarını resimledikten sonra da içeride kütüphane çalışmamız var. Yine okul içerisine de duvar resimleri yapacağız. Daha sonra da kütüphanedeki duvarları boyayacağız. Böylece çalışmalarımız sürecek. Öncelikle Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gittik ve oradan okul ismi alarak buraya geldik. Erzincan’da zaten yardıma ihtiyacı olan çok fazla olmadığını söylediler. Bizde bu tür yerlerdeki okullara geliyoruz” dedi.
 

Erzincan Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER