banner377

Suriyeliler'in Türkiye'ye Kaçışı Sürüyor

Kilis'teki Öncüpınar Sınır Kapısı'nın güvenlik gerekçesiyle kapatılmasının ardından savaştan kaçan Suriyeliler, mayınlı arazilerden geçiş yaparak Türkiye'ye geliyor.

Suriyeliler'in Türkiye'ye Kaçışı Sürüyor
Güvenlik güçlerinin bulunduğu bölgelerde geçişlerine izin verilmeyen Suriyeliler, farklı bölgelerden Türkiye'ye kaçak olarak giriş yapıyor.

Kilis'te bulunan Öncüpınar Sınır Kapısı 20 gün önce Suriye tarafındaki çatışmaların yoğunlaşmasının ardından güvenlik gerekçesiyle gelişlere kapatıldı. Suriye'nin Halep kenti ve çevresinde Özgür Suriye Ordusu'nun muhalif gruplar ve IŞİD ile arasındaki çatışmaların yanı sıra Esad yönetiminin de muhaliflere karşı operasyonlarından dolayı tedirginlik yaşayan Suriyeliler, evlerini terk ederek Türkiye sınırına geldi. 

MAYINLI BÖLGELERDEN GEÇEREK TÜRKİYE'YE GELİYORLAR

Sınır kapısının kapalı olmasından dolayı geçişlerine izin verilmeyen Suriyeliler, farklı noktalardan kaçak olarak geçmeye başladı. Suriyeliler, tehlikeli olmasına aldırış etmeden mayınlı bölgelerden geçerek Türkiye'ye giriş yapıyor.

SINIR HATTINDA İZİN BEKLİYORLAR

Kilis'in İnanlı Köyü'nün karşısında da aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu onlarca Suriyeli sınır hattında toplandı. Burada nöbet tutan askerlerin geçişine izin vermediği Suriyeliler, ülkeye alınmaları için yetkililerin vereceği kararı sınır hattında oturarak beklemeye başladı. Ancak savaştan kaçan çok sayıda Suriyeli ile güvenlik önlemlerinin düşük olduğu bölgelerde sınır tellerini aşarak Türkiye'ye geçişini sürdürüyor.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILIYOR

Son zamanlarda mülteci yoğunluğunun artması nedeniyle Gaziantep'in Oğuzeli ilçesi ile Kilis arasındaki sınır hattında güvenlik güçlerinin önlemini artırdığı bildirildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER