banner370

Tff Yönetimi Şikeden Çekildi

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, hukuki konulara ilişkin verilecek kararlardan çekildiğini duyurdu.

Tff Yönetimi Şikeden Çekildi

 Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, hukuki konulara ilişkin verilecek kararların, idari karar organı olan TFF Yönetim Kurulu yerine, 5894 sayılı Kanun'da belirtilen TFF Hukuk Kurulları tarafından verilmesini benimsedi. TFF Yönetim Kurulu UEFA, FIFA ve futbolda söz sahibi diğer ülke federasyonlarının düzenlemelerini de göz önünde bulundurarak talimatlarında çeşitli değişiklikler yaptı.

2008'den bu yana farklı zaman dilimlerinde yapılan değişikliklerin tamamlayıcısı olmak üzere gerçekleştirilen son talimat değişiklikleriyle; TFF Yönetim Kurulu'nun yetkisinde bulunan ceza niteliğindeki hükmen mağlubiyet kararı, ihraç, puan tenzili ve küme düşürme cezalarını gerektiren fiillere ilişkin karar yetkisi, evrensel hukuk normları ile FIFA ve UEFA düzenlemelerinin yanı sıra TFF Kanun ve Statüsü hükümleri de göz önünde bulundurularak Disiplin Kurullarına devredildi.

Yapılan değişikliklerle, Futbol Müsabaka Talimatı'nın 20. maddesi çerçevesinde yarıda kalan müsabakalarla ilgili puan tenzili cezası verme yetkisi, Futbol Müsabaka Talimatı'nın 22. maddesinin (i) bendi çerçevesinde hükmen mağlubiyet cezası verme yetkisi, Futbol Müsabaka Talimatı'nın 24. maddesinin (e) bendi uyarınca ihraç cezası verme yetkisi ve Futbol Müsabaka Talimatı'nın 24. maddesinin (d) bendi uyarınca müsabaka sonucunu etkileme eylemleriyle ilgili küme düşürme kararı verme yetkisi Disiplin Kuruluna verildi.

Böylece, kulüpler açısından müsabaka sonucunu etkileme eylemiyle ilgili uygulanacak yaptırımlar hakkında karar verme yetkisi de Disiplin Kuruluna devredildi. Yapılan değişikliğe göre; TFF Etik Kurulu kulüplerle ilgili inceleme yaparak, hazırlayacağı raporunu TFF Yönetim Kuruluna sunacak. Yönetim Kurulu da müsabaka sonucunu etkilediği şüphesi bulunan kulüpleri, gerekli disiplin yargılamasının yapılması için Disiplin Kuruluna sevk edecek. Disiplin Kurulu da yapacağı disiplin yargılaması neticesinde nihai kararını verecek.

Müsabaka sonucunu etkileme eylemleriyle ilgili karar verme yetkisine ilişkin FIFA, UEFA ve diğer ulusal ülke federasyonlarının düzenlemeleri şöyle:

FIFA:

Şike ilgili konularda disiplin cezası verme yetkisi FIFA Disiplin Komitesinin yetkisi dahilindedir.

UEFA:

UEFA'da şahıslar ve kulüpler hakkında şike ile ilgili ceza kararı vermeye UEFA Kontrol ve Disiplin Birimi yetkilidir.

Hollanda:

Federasyonları bünyesinde "Integrity Committe" (Etik Komitesi) bulunmakta, bu komite şike gibi konularda ilk incelemeyi yapmak ve ihlal gördüğü durumlarda gerekli işlemlerin başlatılması için dosyayı disiplin savcısına göndermekle görevli. Akabinde Disiplin savcısı dosyayı Disiplin Komitesine sevk ediyor. Disiplin Komitesi şike iddiaları ile ilgili konularda hem kulüpler hem de kişiler hakkında karar veriyor

İngiltere:

İngiltere'de şike iddiaları ile ilgili konularda hem kulüpler hem de kişiler hakkında karar verme yetkisi Disiplin Komisyonuna aittir. Federasyon bünyesinde 120 kişiden oluşan bir Disiplin Panelleri bulunmaktadır. Disiplin ihlaline ilişkin iddiaların ortaya çıkmasından sonra, bu panel içerisinden uzmanlık alanlarına göre 3-4 kişilik bir Disiplin Komisyonu oluşturulmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER