Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü öncülüğünde ülke çapında her yıl kutlanan Milli Ağaçlandırma Gününün bu yılki teması "Geleceğe Nefes, Cumhuriyete Nefes" olarak belirlendi. Cumhuriyetin 100. yılı vesilesiyle 2023 kök ağaç, il protokolü ve vatandaşların da katılımlarıyla Baberti Külliyesine dikildi.

Sac ayaklarından biri sürdürülebilir çevre bilinci olan Türkiye Yüzyılının inşası, Cumhuriyetin 100. yılında başladı. Zamana kök salmayı ilke edinen Cumhuriyet vizyonu, bu yılki Milli Ağaçlandırma Gününün genel teması oldu. "Geleceğe Nefes, Cumhuriyete Nefes" temasıyla saat 11.11’de bir araya bu gelen ülke genelinden vatandaşlar, zamana kök salacak olan çevre mirası için fidanları toprakla buluşturdu. Bayburt’ta ağaç dikme etkinliğinin adresi ise Baberti Külliyesi oldu. Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla 2023 kök ağacın dikimi, Vali Mustafa Eldivan, Garnizon Komutanı Topçu Albay Gürol Akkaya, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Jandarma Komutanı Albay Dr. Talha Övet, İl Emniyet Müdürü Nihat Uzun, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mahir Kadakal ile Prof. Dr. Ümmügülsüm Erdoğan, kurum ve birim amirleri, akademisyenler, öğrenciler, vatandaşlar ve Genç TEMA öğrenci topluluğu gönüllülerinin katılımıyla gerçekleşti. Baberti Külliyesindeki Mustafa Köseoğlu Camii çevresine dikilen fidanlar, "Yeşil Gelecek" için öğrencilere bırakılan ve koruma sorumluluğu devredilen bir miras oldu.

"Gelecekte Ağaçların Gölgesinde Buluşalım Diye Bugün Ağaçlar İçin Buluşuyoruz" sloganıyla gerçekleşen etkinlikte, aileler, öğrenciler ve idarî görevliler hep bir elden Geleceğe Nefes, Cumhuriyete Nefes oldular.